Kamu ihale mevzuatına tabi inşaat sözleşmelerinin sona ermesi
Public construction contracts which are type of public procurement contracts
- Tez No: 278511
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bir kamu ihale sözleşmesi olan kamu inşaat sözleşmelerini, idarelerin Kamu İhale Kanununa göre yaptıkları yapım işleri ihaleleri sonucunda, idare ile yüklenici arasında imzalanan yazılı anlaşma olarak tanımlayabiliriz.Yapım İşleri Genel Şartnamesinde kamu ihale mevzuatına tabi inşaat sözleşmelerinin sona ermesine ilişkin olarak, Borçlar Kanununa tabi inşaat sözleşmeleri için doktrinde ve Yargıtay kararlarında kabul edilen görüşten ayrılarak, hiç de adil olmayan bir düzenleme getirildiği ve ileriye etkili feshin düzenlendiği anlaşılmaktadır. Ancak kural olarak ani edimli borç ilişkisi doğuran kamu inşaat sözleşmelerinde geriye etkili dönmenin uygulanması gerekmektedir. Ayrıca Kamu İhale Kanununda da tasfiyenin genel hükümlere göre yapılacağı düzenlenmiştir. BK. m. 106-108 hilafına bu tarz bir yöntemin benimsenmiş olması hukuken mümkün olmakla birlikte, Devletin taraf olduğu kamu inşaat sözleşmelerinde idareyi zarara uğratan böyle bir uygulamanın benimsenmiş olması düzeltilmesi gereken bir husus olarak gözükmektedir. Nitekim sözleşmenin sona erdirilmesi, yüklenicinin kusurundan kaynaklanan sebeplere dayandığı durumlarda, yüklenicinin yaptığı kısma ilişkin kar payı alması hakkaniyete aykırı sonuçlar doğuracaktır. Kaldı ki kamu ihale mevzuatındaki düzenlemelere paralel düzenlemeler içeren Devlet İhale Kanunu döneminde de, uyuşmazlığın BK. m. 106-108 hükümleri çerçevesinde çözümlenmesi gerektiği, somut olayın niteliğine göre ileriye etkili feshin söz konusu olabileceği sonucuna ulaşılmış ve uygulanmıştır.Bu kapsamda kural olarak ani edimli borç ilişkisi doğuran kamu inşaat sözleşmelerinde, yüklenici kusuruyla sözleşmenin sona ermesine neden olursa, iş sahibi geçmişe etkili olarak sözleşmeden dönebilecektir ve yükleniciye sadece malzeme ve işçiliğin objektif değerini ödeyecektir. Yüklenicinin kusuru olmaksızın sözleşmenin sona ermesine neden olması durumunda ise, sözleşme ileriye etkili olarak feshedilecek, yüklenici tarafından sona erme anına kadar yapılan inşaat kısmının malzeme ve işçilik bedeli, kar dahil yükleniciye ödenmesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Public Construction Contracts, which are a type of public procurement contracts; can be defined as contracts that are signed between the Contractor and the Administration after the construction tenders done by the Administration units in accordance with Public Procurement Act.In the Construction Works General Charter, for ending of construction contracts subject to the Public Procurement legislation; an unfair legislation view has been brought, It is observed that, instead of a retroactive ?termination?, a ?dissolution? which has results on forward is brought for these contracts.However, in the public construction contracts which are contracts that end with one-time performance; a retroactive ?termination? should be applied.The Public Procurement Act also regulates that the ?dissolution? shall be made in accordance with general provisions. Even though, it is legally possible for the Construction Works General Charter to accept a method contrary to Act of Obligations Art.106-108; the fact is that Government is a party to these contracts and the government suffers from the outcomes of such regulations.In public construction contracts, incurring one-time performance obligations for both sides; if Contractor fails to perform the contract with his fault/negligence, fails to perform the construction in accordance with the Tender Document and Contract, commit improper acts during performance of the contract, becomes insolvent, transfers contract improperly, bankrupts, suffers from terminal illness, detention or imprisonment, the ?Business Owner? may retroactively terminate contract. In these cases, the ?Business Owner? shall only pay the objective price of expenses.