Muğla ve çevresinin antropolojik açıdan değerlendirilmesi
Anthropological evaluation of muğla and its vicinity
- Tez No: 278512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma içerisinde, Muğla ili ve ilçelerinde yer alan Karya coğrafi bölgesi içinde kalan iskelet buluntu veren alanlar, bu buluntulardan elde edilen antropolojik veriler, yörenin paleoekolojisi ve insanlık tarihi açısından önemi de dikkate alınarak değerlendirilmiştir.Bölgenin tarihi, memeli hayvan göçlerinden başlayarak anlatılmış, bu göçleri insan göçlerinin takip etmesine ve yörede neden yoğun göç olduğuna değinilmiştir. Muğla ili ve ilçelerindeki Karya kentlerinde yapılmış olan arkeolojik çalışmalar ve bu alanlardan elde edilmiş, antropolojik açıdan incelenmiş 6 alandaki iskelet kalıntılarından elde edilen veriler ortaya konulmuştur. Bu 6 alanda karşılaşılmış patolojik bulgulara, kafa tiplerine ve morfolojik yapılara ayrıca değinilmiş, bunların bu alanlarda görülme sebeplerine ilişkin yorumlar yapılmıştır.Çalışmamız, bölgenin tarih boyunca elverişli yaşam koşulları sebebiyle önemini koruduğunu, ancak yine de yörede yaşayan insanların ortalama yaşam koşullarının çok da iyi olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the present information about the the human skeletal remains which were unearthed from the archaeological sites of the ancient province of Caria within Mugla province were collected and evaluated with special regard to paleoecology and significance of the area within the human history.History of the area starting with the migration of mammalian animals, which followed by human migration and the causes of this intense migration movements to this area was investigated. The archaeological studies in so-called Carian geographical area within Muğla province are searched through the literature and the results of the anthropological studies are collected from these areas. The data on the skeletal remains from 6 archaeological sites which have anthropological reports were collected and analysed. The pathological data, the morphological features and also the cranial types of the skeletal remains of these 6 sites are examined; and the prevalence and the possible reasons of the skeletal pathologies and the morphological diversity of the human populations throughout the history in this certain part of Anatolia are discussed within the framework of the available data.The results of this study have shown that the despite being a very important for its favourable living conditions of the aforesaid area throughout the history, the people living in this part of Anatolia did not have very good health and living conditions back in the ancient history.