Varyans unsurları tahmin yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 27853
  2. Yazar: G.TAMER KAYAALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Öz Bu çalışmada koyunların süt verimi ile ilgili varyans unsurları yedi farklı yöntemle tahmin edilerek, yöntemlerin uygunluğu ve etkinliği incelenmiştir. Araştırmada Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliğindeki 1984-1989 yıllarına ait olan 6 koçun çiftleştiği 32 koyunun 287 süt kayıtları kullanılarak varyans unsurları tahmin edilmiştir. Bu çalışmada varyans unsurlarının tahmininde uygulanan yöntemler : 1) Henderson 1 Yöntemi, 2) Henderson 2 Yöntemi, 3) Henderson 3 Yöntemi, 4) Minimum Varyanslt Kuadratik Sapmasız Tahmin (MIVQUE) Yöntemi, 5) Kısıtlanmış Maksimum Olabilirlik (REML) Yöntemi, 6) Maksimum Olabilirlik (ML) Yöntemi, 7) Varyans Analizi ( ANOVA } Yöntemi. Karşılaştırma kriteri o^a / a^e oranının en yüksek değerine sahip olan MIVQUE yönteminin, diğer yöntemlerden daha etkin bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The components of variance have been used widely in genetic and animal breeding applications. Therefore, the different estimation methods of the variance components, and their practical value were discussed in this study. The components of variance associate with milk records were obtained from the 287 milk records measured on 32 daughter of 6 rams which were available in the Çukurova University, Faculty of Agriculture, Research and Implementation farm, for the period of ÎSE+-Î989 years. The methods considered here in the estimation of variance components are : 1) Henderson's 1 Method, 2) Henderson's 2 Method, 3) Henderson's 3 Method, 4) Minimum Variance Quadratic U-ciased Estimation (MIVQUE) Method, 5) Restricted Maximum Likelihood (REWL Method, 6) Maximum Likelihood (ML) Method, 7) Analysis of Variance (ANOVA) Methcc. The MIVQUE method was arised as the most suitable method. Because o2a / c2e value of this -nethod was found greater than the other methods.