Türkiye'de bitkisel tohumculuğun genel ve tarım işletmeleri düzeyindeki sorunları üzerine bir araştırma ( Aşağı Seyhan ovası örneği )
- Tez No: 27852
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ö z Bu araştırma, Türkiye'de bitkisel tohumculuğun genel ve tarım işletmeleri düzeyindeki sorunlarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tarım işletmeleri düzeyindeki temel sorunları belirleyebilmek için, Aşağı Seyhan Ovasında. 96 tarım işletmesinden anket yoluyla bilgiler elde edilmiştir. Tohumculuğumuzun genel sorunları arasında ithalatla ilgili darboğazların dışında tohum tescil ve sertifikasyonuyla ilgili sorunların hala güncelliğini koruduğu belirlenmiştir. İşletme düzeyinde ise yeni çeşitlerin fiyatlarının çok yüksek bulunması, zamanında yeterince tohum temin edilememesi ve kontrolünün yeterince yapılamaması gibi sorunlar dikkati çekmiştir. Araştırma yöresinde tohum üretim, dağıtım ve kredilendirme önlemleri ile etkin bir yayım sisteminin geliştirilmesi halinde bitkisel üretimdeki bugün ulaşılan verim düzeyinin daha da artabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research is carried out to study the general problems of the agricultural operations, crop seeds in Turkey. Many studies are done with the questionnaire from 96 farms in the lower Seyhan Project Area. Some of the problems about the seeding registration and cer tification are found. Another major problem is the shortness of the supply, that is import deficit. High prices, insufficient supply of seeds, lack of controll are major problems. The result of this research showed that if it is necessary to increase the production level, then it is necessory to or ganize the production, the distribution, the credit system.