Okulöncesi eğitimde fen ve doğa etkinlikleri saatinde öğretmenlerin, deney yöntemine yer verme durumlarının incelenmesi
A study into the state of the experimental method practice by teachers in science and nature activities during preschool education
- Tez No: 278544
- Danışmanlar: DOÇ. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, okulöncesi eğitimde fen ve doğa etkinlikleri saatinde öğretmenlerin, deney yöntemine yer verme durumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, Konya İli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki 3 merkez ilçede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okullarındaki ana sınıflarında ve bağımsız anaokullarında çalışan 185 okulöncesi öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiş 36 maddelik bir ölçme aracı kullanılmıştır. Söz konusu ölçme aracı öğretmenlere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the experimental method practice of teachers in the science and nature lessons. The study was conducted on 185 preschool teachers who worked in public and private preschools in 3 counties within the border of Konya Municipality. A 36-item survey form developed by the researcher was used on the teachers to gather the data.