Securitizing internationally: The case of Kosova
Uluslararası güvenlikleştirme: Kosova örneği
- Tez No: 278603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GOKHAN BACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Güvenlikleştirme teorisi Güvenlik Çalışmalarına yeni ve alternatif bir yaklaşımdır. ?Sözeylem teorisi? söylemi üzerine bina edilmiştir ve bazı etkin aktörlerin, belli bir dinleyici kitlesine, bir mevzuyu güvenlik sorunu olarak ele alarak, bir nesneyi tehlike veya tehlikelerden korumak için konuşmalarıyla güvenliği nasıl gerçekleştirdiklerini açıklar.Kosova 1997-1999 yılları arasında sıcak savaş yaşamış olmasına rağmen bu savaşın aslında on yıllardır ?soğuk? bir şekilde zaten varolduğunu iddia ediyorum. 1990'ların sonunda ne oldu da Kosova, NATO müdahalesi ile sonuçlanan, dünya için bir güvenlik konusu haline geldi? Bu yıllarda Kosova nasıl güvenlikleştirildi? Bu tez, bunları ve benzeri soruları analiz etmektedir.Kosova'nın nasıl güvenlikleştirildiğini anlatmama rağmen güvenlikleştirme teorisinin, aktörlerin yeniden yapılandırılması ile genişletilebileceğini iddia ediyorum. Analiz ve gözlemlerimde dinleyici kitlesi, güvenlikleştirilen obje, güvenlikleştiren aktörler, zaman ve diğer bazı durumlar nedeni ile yerel güvenlikleştirme konularının uluslararası alanda işlemediğini gördüm. Ancak yine de güvenlikleştirme teorisi güvenliği anlama ve analiz etmede çok önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Securitization theory is a new and alternative approach to Security Studies. It is developed on the discourse of `speech act theory? and explains how security is done by speeches of some influential actors, towards a certain audience, naming an issue as a security issue, to protect a referent object from threats or group of threats.Kosova has had a war in hot pursuit during the years 1997-1999, but I argue that this was a war that was fought in decades, in a cold way. What happened in the late 1990s that Kosova became a security issue to the world, which resulted in the NATO intervention? How has Kosova been securitized during these years? These are some of the questions this thesis analyzes.Despite of explaining how Kosova was securitized, I claim that the securitization theory can be expended by re-configuring the actors. In my analysis and observations I saw that the domestic way of securitizing issues does not always work internationally, because of the differences in the audience, referent objects, securitizing actors, time, and other circumstances. Nevertheless, the securitization theory had put an important step in analyzing and understanding security.