The national security policy of the Russian Federation: A aase for broader security perspective
Rusya Federasyonu?nun ulusal güvenlik politikası: Geniş güvenlik perspektifi için bir örnek
  1. Tez No: 271069
  2. Yazar: AZAR MUSAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHRE AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
“Rusya Federasyonu'nun ulusal güvenlik politikası: geniş güvenlik perspektifi için bir örnek”Bu yüksek lisans çalışmasının amacı Rusya Federasyonu ulusal güvenlik politikasını Kopenhag Ekolü'nün ?güvenlikleştirme? perspektifinden incelemektir. İnceleme, aynı devlette oluşan farklı güvenlikleştirme eylemleri arasında benzerlik olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, nüfus sayının azalması ve enformasyonun güvenlikleştirilmesi araştırılmıştır. Çalışmanın ana argümanı, hususi güvenlikleştirme adımları ile baskın tehdit söylemi arasında uygunluk olmasıdır. Yani, baskın tehdit söylemi bazı güvenlik sektörlerini öncellikli hale getirmekle hususi konuların da bu sektörler perspektifinden güvenlikleştirileceğini ön görme olanağı sağlıyor.Birinci bölüm tezin teorik çerçevesini çizmektedir. Farklı ekollerin güvenlik kavramına getirdikleri farklı tanımlar Kopenhag Ekolü vurgulanarak incelenmiştir. İkinci bölüm, ilgili politika belgeleri ve resmi konuşmaların yardımıyla Rusya'da baskın olan tehdit söylemini tarif ediyor. Baskın tehdit söyleminin ana hatlarını belirledikten sonra kalan bölümler, sırasıyla, nufusun azalması ve enformasyona yönelik güvenlikleştirme adımlarını inceliyor.Hususi güvenlikleştirme adımlarını inceledikten sonra çalışmamız bir devlette baskın olan tehdit söylemi ile farklı konuların güvenlikleştirilmesi arasında uygunluk olduğu sonucuna varıyor. Yani baskın tehdit söylemi politik ve kimlik sektörlerini baskın şekilde öne çıkardığı gibi incelenen konular da, geleneksel askeri sektörle beraber, öncelikli olarak politik ve kimlik sektörleri açısından güvenlikleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
?The National Security Policy of the Russian Federation: A Case for Broader Security Perspective?This study aims at analyzing the national security policy of the Russian Federation from the securitization perspective proposed by the Copenhagen School. Analysis is made in order to investigate whether there is a pattern in different securitizing moves made within a single state. For that aim, the securitization of demographic decline and information has been analyzed. The major argument of this study is that particular securitizing moves and general dominant discourse of danger show congruence. Namely, dominant discourse of danger that prioritizes certain security sectors may predict that particular cases will be securitized from the perspective of these sectors, as well.The first chapter aims to set the theoretical framework of this study. Therefore, the different definitions of the term of ?security? are being analyzed focusing on the different schools of thought with special emphasis to the approach of the Copenhagen School. The second chapter describes the contours of the dominant discourse of danger with the help of analyzing relevant policy documents and official speeches. Having identified the dominant discourse of danger, the remaining two chapters aim at analyzing particular securitizing moves made with regard to demographic decline and information, respectively.After analysis of particular securitization moves, the study comes to a conclusion that there is congruence between the dominant discourse of danger and specific securitizing moves. Namely, as the dominant discourse of danger prioritized political and societal sectors, particular cases have also been securitized mainly from these sectors, along with traditional military one.