Motorlu çapa tasarımı ve yapımı
  1. Tez No: 27861
  2. Yazar: BANU ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOTORLU ÇAPA TASARIMI VE YAPIMI Banu ŞENER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1993, Sayfa: 75 Jüri: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Prof. Dr. Ahmet SARAL Bu çalışmada, sera ya da küçük bahçe işlerinde kullanılabilecek küçük güçlü bir motorlu çapanın tasarımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla basit konstrüksiyonlu bir motorlu çapa modeli oluşturulmuştur. Daha sonra, iletilecek güç ve çalışma koşulları göz önüne alınarak bazı makina parçalarının hesapları yapılmış ve boyutları belirlenmiştir, imal edilen ya da piyasadan sağlanan elemanların montesi yapılarak makina oluşturulmuştur. Makina bahçe toprağında çalıştırılmış ve fonksiyonunu yerine getirdiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çapa makinası, küçük traktör, tasarım ve yapım, döner toprak işleyici.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis DESIGN AND CONSTRUCTION OF THE MOTOR HOE Banu ŞENER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor: Prof.Dr. Doğan ERDO?AN 1993, Page: 75 Jury: Prof. Dr. Doğan ERDO?AN Prof. Dr. Bilge ERDiLLER Prof. Dr. Ahmet SARAL In this study, design and construction of a small power motor hoe that will be used in greenhouses and small gardens work was realised. For this purpose, the model of motor hoe with simple construction was constituted. Then, some parts of machine and dimensions estimated and determined to take into account to transmitted power and work conditions. The motor hoe was formed with assembling the machine part wich constructed and bought. The motor hoe was tested in the garden and observated that the machine function as found to be satisfactory. KEY WORDS: Hoe engine, small tractor, design and construction, rotary tiller.