Ankara koşullarında mısır bitkisinin su-verim ilişkileri
- Tez No: 27862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ANKARA KOŞULLARINDA MISIR BİTKÎSÎNÎN SU-VERİM ÎLÎŞKÎLERÎ YUSUf Ersoy YILDIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Süleyman KODAL 1993, Sayfa: 89 Jüri: Doç. Dr. Süleyman KODAL Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ Doç. Dr. Ruhi BAŞTU? Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 1991 ve 1993 yıllarında yapılan bu araştırmada, mısır bitkisinin su- verim ilişkileri, bitki su tüketimi ve en uygun bitki su tüketimi tahmin yöntemi saptanmıştır. Kontrol parsellerine bitki kök bölgesindeki kullanılabilir su tutma kapasitesinin % 50' si tüketildiğinde mevcut nemi tarla kapasitesine çıkaracak şekilde sulama suyu uygulanırken, diğer parsellere kontrol parseline uygulanan suyun % 0, 25, 50, 75, 125, 150, 175 ve 200'ü kadar sulama suyu uygulanmıştır. Sonuçta büyüme mevsimi boyunca toprağa giren su miktarı 850 mm 'ye ulaşıncaya kadar dane veriminde bir artış meydana geldiği, bu miktarın üzerinde sulama suyu uygulandığında dane veriminin önemli düzeyde artmadığı görülmüştür. Diğer yandan önerilen konuya ilişkin on günlük dönemlerde ölçülen bitki su tüketimi değerleri dokuz farklı yöntemle hesaplanan referens bitki su tüketimi değerleri ile karşılaştırılmış ve araştırma sonuçları için en yakın tahminin Penman (FAO) ve Radyasyon (FAO) yöntemleri ile elde edilebileceği saptanmıştır. ANAHTAR KILÎMBLEls Su-verim ilişkileri, verim etmeni, bitki su tüketimi, referens bitki su tüketimi, bitki katsayısı, mısır.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D. Thesis CORN YIELD RESPONSE TO WATER IN ANKARA CONDITIONS Yusuf Ersoy YILDIRIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisors Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL 1993, Page: 89 Jury s Assoc. Prof.Dr. Süleyman KODAL Assoc. Prof.Dr. M. Ali TOKGÖZ Assoc. Prof.Dr. Ruhi BAŞ TU? This research was carried out in Kenan Evren Application and Research Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara in order to determine water-yield relations, evapotranspiration and the most suitable methods to estimate evapotranspiration of corn. When 50 % of available water content in root zone is consumed, irrigation water was applied to the control plots. The irrigation depths applied to the other treatments were 0 %, 25 %, 50 %, 75 %, 125 %, 150 %, 175 % and 200 % of those applied into check plots. As a result, the increases in the grain yields were found out when sum of irrigation water and precipitation which intake the soil during the growing period rised to 850 mm and excessive water was not increased grain yields at the important level. On the other hand, evapotranspiration of corn was measured under field conditions over the periods of 10 days for check treatment. These data were compared with the values calculated by nine different reference evapotranspiration methods and it was found that the best evapotranspiration estimations were obtained by Penman (FAO) and Radiation (FAO) methods. KEY WORDS s Water-yield relations, yield response factor, evapotranspiration, reference evapotranspiration, crop coefficient, corn.