Hitit kültüründe yer alan taş kabartmaların günümüz Türk yağlı boya resmine yansımaları
Hittite lithographs culture in the reflection of Turkish oil painting images
- Tez No: 278666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
M.Ö 2000-1800 yıllarında Orta Anadolu'ya yerleşen Hititler 1100 yıl Anadolu'da Hüküm sürmüşler ve kendilerinden önceki Anadolu kültürlerinin mirasçısı olmuşlardır. (Şahin, 2002:23)Hitit sanatı diğer tüm Eski çağ doğu toplumlarında olduğu gibi dini nitelik taşır. Hititler çok tanrılı bir dine inanmışlar ve tanrılarını insan gibi tasvir etmişlerdir. Bu nedenle yapılan kazılarda ele geçen heykel ve taş kabartmalarda tanrı figürlerine sıkça rastlanmaktadır.Hititler çağdaş Mısır ve Mezopotamya da olduğu gibi kabarmalardaki insan figürlerini gözleri ile gördükleri gibi değil kafalarında düşledikleri gibi tasvir etmişlerdir.Hitit kültüründe önemli bir yere sahip olan, Hitit sanatının bir anlamda anlaşılmasını sağlayan günümüzde inceleme fırsatı bulduğumuz heykel ve taş kabartmalardaki insan şekilleri tasvir edilen tanrı figürleri birçok alanda kullanılmış ve etkisini göstermişti. Özellikle günümüz resim ve heykel sanatçılarına Hitit kültürü esin kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Hittite civilizations established in Middle Anatolia between B.C 2000-1800 years reigned during 1100 years and they became heir of Anatolia culture preceeding them.Hittite art has göt religious characteristic like in the other East community of old Age. Hittites belief in religion has many deities and they depicted their deities like human. So, deity figures are usually found at sculptures and stone reliefs which were götten at digs.Hittites portrayed human figures at reliefs as they imagined in their mind, not as they saw.Deity figures which is portrayed as human on the structures and stone reliefs examined by us in today's life-that has an important position in Hittite culture and provides understanding of Hittite art-are used in many sreas and they influenced. Especially Hittite art inspired to artists of picture and structure of today.