Eşme (Cydonia vulgaris cv. eşme) ayva çeşidinin muhafazası üzerine sıcaklık ve antitransprant uygulamalarının etkisi
- Tez No: 27869
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESME (Cydonia vulqaris ev. Esme) AYVA ÇEŞİDİNİN MUHAFAZASI ÜZERİNE SICAKLIK VE ANT 1 TRANSPRANT UYGULAMALARININ ETKİSİ Semi ha ÖZ DEM İR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dala. Danışman î Prof. Dr. A. 11 hami KOKSAL 1993, Sayfa: 53 Jüri : Prof. Dr. A. 11 hami KOKSAL Prof. Dr. İsmail KARAÇALI Doç. Dr. Rahmi TÜRK Bu araştırma Esme ayvasının» (Cydonia vulqaris ev. Esme) en uygun muhafaza koşullarını belirlemek ve meyvelere uygulanan semperfresh maddesinin etkisinin olup olmadıkını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Meyveler O“C ve 2 *C sıcaklıklarda, X90 nisbi nem koşullarında depolanmıştır. Meyvelerde belirli aralıklarla ağırlık kaybı, suda çözünür toplam kuru madde, titre edilebilir asit, pH, klorofil ve solunum hızı ölçümleri yapılmıştır. Solunum ölçümlerinde her iki sıcaklık derecesinde de semper fresh uygulanmış olan meyveler de solunumun daha yavaş olduğu görülmüstür. Semperfresh uygulanan meyvelerde meyve eti sertlikleri, kuru madde ve titre edilebilir asit miktarlar andaki değisimler kontrol qrubu meyvelere qöre daha düşük değerlerde gerçekleşmiştir. Ancak pH deqisiminde, semperf reshli meyvelerin pH ”sı kontrol meyvelerinden yüksek olmuştur. Klorofil değişimlerinde ise çok belirgin bir şekilde semperfresh uygulanan meyvelerin daha yeşil olduğu belirlenmiştir. Ağırlık kayıpları sonuçlarında da semperfreshin etkisi qörülmektedir. Buna karşın her iki muhafaza sicaklığında meyvelerde de önemli ölçüde meyve eti kararması qörülmüstür. Semperfresh uygulaması da sonucu deqistirmemistir. Ayrıca yapılan çalışmalar, Esme ayvasının O "C ve X90 nispi nem koşullarında muhafazasının uyqun olacaqini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Muhafaza deposu, derim olumu, ayva, solunum, depolama sıcaklığı, olgunluk, semperfresh
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF TEMPERATURE AND ANT I TRANSPARENT ( SEMPERFRESH ) TREATMENTS ON STORAGE DUALITY DF ESME (Cydonia vulqaris ev. Esme) QUINCE cv. Semi ha ÖZDEM1R Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor : Prof. Dr. A. 11 hami KOKSAL 1993, Paqe : 53 Jury : Prof. Dr. A. 11 hami KOKSAL Prof. Dr. Ismail KARAÇALI Assoc. Prof. Dr. Rahmi TÜRK This study was carried out to determine the most suitable storaqe conditions of the quince (Cydonia vulqaris cv. Esme) and the effect of semperfresh applied to fruits. The fruits were stored at O“C and 2 ”C temperature, in 90>i relative humidity conditions. The weiqht loss, total soluble solids, titretable acid, pH, fruit flesh firmless, chlorophyl content, respiration rate were determined and fruit flesh color determined durinq storaqe. It was found that the respiration rate of fruits applied semperfresh lower than that of control fruits. Fruits that applied semperfresh, fruit flesh firmness, the variation of the amount of titretable acid and dry matter have been smaller than control fruits. But the pH value of fruit's applied semperfresh was hiqhest than control fruits. However, it has been defined that fruits applied semperfresh was more qreen. The effects of semperfresh also have been seen at fruit weiqht reduction. Even then, fruit flesh browninq was considerably at two store temperatures. Applications of semperfresh was not also chanqinq the result. However, as a result fruits of Esme quince cv. can be stored at O *C with 90X relative humidity more satisfactorily. KEY WORDS : Storaqe, harvestinq maturity, quince, maturity, respiration, temperature of storaqe, semperfresh.