Ankara ili Çubuk ilçesi sığır besiciliği işletmelerinin ekonomik analizi
- Tez No: 27870
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA İLİ ÇUBUK İLÇESİ SI?IR BESİCİLİ?İ İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ Erdemir GÜNDO?MUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 1993, Sayfa: 186 Jüri: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ : Prof. Dr. Ziya G. MÜLAYİM : Prof.Dr. Erkan REHBER Bu araştırmanın amacı., Ankara İli Çubuk İlçesi sığır besiciliği işletmelerinin ekonomik analizini yaparak bunların başarılarını, üretim maliyetlerini ve karlılık durumlarını belirlemektir. Araştırmada GSÖD'nin % 60' dan fazlasını sığır besiciliğinden sağlayan işletmeler seçilmiştir. Besiye alınan hayvan ırkları itibariyle incelenen işletmelerden, 9 adet yerli ırk sığır besiciliği işletmesinde tam sayım, kültür ırkı ve melezi sığır besiciliği işletmelerinde 26 işletme, basit tesadüfi tabakalı örnekleme yöntemi ile saptanmıştır. Söz konusu işletmeler 1-25, 26-50 ve 51 baştan daha fazla sığır besleyen işletmeler olmak üzere üç büyüklük grubuna ayrılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yerli ırk ve kültür ırkı melezi sığır besiciliği işletmelerinde mevcut işgücü sırasıyla 6,53 ve 6,81'dir. Bina sermayesinin toplam sermaye içindeki payı, yerli ırk ve kültür ırkı melezi sığır besiciliği işletmelerinde sırasıyla % 39,48 ile % 30,98 olup, işletme sermayesinin payı % 31,80 ile % 38,83 arasındadır. Yerli ırk sığır besiciliği işletmelerinde ortalama 1,5-2 yaşlı hayvanlar besiye alınmakta ve bunların büyük bir çoğunluğu Doğu Anadolu bölgesinden satın alınmaktadır. Ortalama besi süresi 152 gün olup, 87 kg canlı ağırlık artışı sağlanmaktadır. Söz konusu işletmelerde bir kg canlı ağırlık artışı için kaba yeme ilave olarak 6,59 kg kesif yem yedirilmekte ve besi boyunca bir hayvana 15,17 saat erkek işgücü sarf edilmektedir. Kültür ırkı ve melezi sığır besiciliği işletmelerinde ise 1-1,5 yaşlı danalar ortalama 179 gün besiye alınmakta ve 161 kg canlı ağırlık artışı sağlanmaktadır. 1 kg canlı ağırlık artışı için kaba yeme ilaveten hayvan başına 7,19 kg kesif yem yedirilmektedir. Besi süresince hayvan başına 19,72 saat işgücü gereksinimi duyulmaktadır. Kültür ırkı ve melezi sığır besiciliği işletmelerinde saf hasıla, tarımsal gelir ve rantabilite oranları yerli ırk sığır besiciliği işletmelerine oranla daha yüksek olarak bulunmuştur. Kültür ırkı ve melezi sığır besiciliği işletmelerinde bir kg canlı ağırlık artışının maliyeti 21,441 TL. olup, bu değer yerli ırk sığır besiciliği işletmelerinde 30.045,7 TL. lira olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Ekonomik analiz, aktif sermaye, saf hasıla, karlılık, tarımsal gelir, canlı ağırlık maliyeti, canlı ağırlık artış maliyeti, masraf unsurları
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF CATTLE FATTENING FARMS IN ÇUBUK DISTRICT OF ANKARA PROVINCE Erdemir GÜNDO?MUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ 199 3, Page: 186 Jury: Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ ' Prof. Dr. Ziya G. MÜLAYİM : Prof.Dr. Erkan REHBER The aim of -this research, is to determine the financial results, production costs and profitability of cattle fattening farms in Çabuk district of Ankara Province by economic analysis. In this research, farms which 60 % and more of their gross product values are made up from cattle fattening were selected as the main population. The sample farms were selected by considering tbe livestock breeds which are being fed that 9 native breed cattle fattening farms by exact census and 26 culture and cross-breed cattle fattening farms by stratified random sampling method. In this study, culture and cross-breed cattle fattening farms were classified into three groups as 1-25, 26-50 and more than 51 heads. According to the research results, the labour available on native breed and culture and cross-breed cattle fattening farms are respectively 6.53 and 6.81. The average of building investments in the total assets among these farms respectively are 39.48% and 30.98% and also operating capital in the total assets varies between 31.80 %and 38.83 %. The average age of the bull calves on native breed cattle fattening farms is 1.5-2 years and great amount of them have been purchased from East Anatolia region. The average duration of fattening period is 152 days and in this period, the average live weight gain is 87 kilograms. In addition to forages, 6.59 kg of concentrates were fed for one kg of live weight gain and the average labor requirement is 15.17 hours per head on these farms. On culture and cross-breed cattle fattening farms, the average age of bull calves is 1-1.5 years and after 179 days of fattening period, 161 kilograms of live weight gain per head were provided. And also in addition to forages, 7.19 kg of concentrates were fed for one kg of live weight gain and the average labor requirement is 19.72 hours per head on culture and cross-breed cattle fattening farms. Net return, farm income and profitability rates were calculated on culture and cross-breed cattle fattening farms more than the native breed cattle fattening farms. The average production costs of one kilogram of live weight gain was determined as 21.441 liras on culture and cross-breed cattle fattening farms. This value is 30,045.7 liras on native cattle fattening farms. KEY WORDS: Economic Analysis, farm assets, net return, profitability, farm income, live weight cost, live weight gain cost, cost items.