Bitki büyümesini teşvik edici rizobakteri (PGPR) uygulamasının eşme ayva çeşidinde (Cydonia vulgaris L.) meyve özellikleri ve bitki gelişmesi üzerine etkileri
Effects of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) on fruit and plant characteristics of quince (cv. Esme)
- Tez No: 411281
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL GERÇEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma, Tokat ili merkez ilçede bulunan“Eşme”ayva (Cydonia vulgaris L.) çeşidine uygulanan PGPR bakterilerinin meyve gelişimi ve bitki gelişmesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile 2013-2014 yıllarında yürütülmüştür. Uygulamaların meyve pomolojik ve kimyasal özellikleri üzerine etkileri yıllara ve uygulamalara göre değişim göstermiştir. Meyve ağırlıkları yıl ve uygulamalardan etkilenmezken, yıl x uygulama interaksiyonu önemli bulunmuştur. Birinci yıl meyve ağırlıkları ortalama 312.76 g bulunurken, ikinci yıl 300.71 g olarak belirlenmiştir. Suda çözünebilir kuru madde miktarları % 16.50 – 17.94; asitlikleri ise % 0.76 – % 1.32 arasında bulunmuştur. Ağaç verimleri ise yıl ve uygulamalara göre, sırasıyla 2.49 kg/ağaç – 8.76 kg/ağaç olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of plant growth promoting rhizobacteria (PGPR) on fruit and plant characteristics of quince (cv. Esme) in Tokat ecological conditions, 2013-2014. Pomological and chemical characteristics were significantly affected by treatments and years whereas fruit weight was no significantly by them, but it was significantly affected by interaction. According to years, fruit weight was 312.76 and 300.71 g respectively. Total soluble solid was 16.50 % and 17.94 % and yield was 2.49–8.76 kg/per tree (Esme) .