Mektebli ve Mekteblilere Arkadaş dergilerinin sistematik indeksi
Systematical index of Mektebli and Mekteblilere Arkadaş magazines
- Tez No: 278717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmada 29 Mayıs 1913-23 Nisan 1914 tarihleri arasında 39 sayı neşredilmiş olan Mektebli ve 18 Ocak 1910-28 Temmuz 1910 tarihleri arasında 14 sayı neşredilen Mekteblilere Arkadaş dergilerinin konu ve yazar fihristi çıkarılmıştır.Çalışma bir giriş bölümü ile üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çocuk edebiyatı ve çocuk dergiciliği hakkında genel bilgiler verildi. Birinci ana bölümde Mektebli, ikinci ana bölümde Mekteblilere Arkadaş dergileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise seçme metinler yer almıştır.Bu çalışmanın dönemin çocuk dergiciliği anlayışı ve toplumun çocuğa bakış açısını da irdeleyerek günümüz çocuk edebiyatı çalışmalarına katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we drew the author index and subject index of Mektebli magazine which was published in 39 volumes for the period 29 May 1913 ? 23 April 1914 and Mekteblilere Arkadaş magazine which was published 14 volumes for the period 18 January 1910-28 July 1910.This study comprises one introduction and three main titles. In the introduction of the study, general information on Children?s Literature and Chidren?s Magazine is presented. In the first part Mektebli, and in the second part Mekteblilere Arkadaş is elaborated, and the third part includes selected texts.With this study, through examining the understanding of Children?s Literature of the time and the perspective of the society over children, we intend to be helpful to the contemporary Chidren?s Studies.