Combating poverty in the EU
Avrupa Birliğinde yoksullukla mücadele
- Tez No: 278716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAL ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı ekonomik temelli bir yaklaşımla kurulan Avrupa birliğinin sosyal alandaki uyguladığı politikalarda özellikle 2000 yılı itibariyle dikkat çeken yoksullukla mücadelede ne derece aktif rol aldığını sorgulamaktır. Ekonomik bütünleşmenin yanında sosyal bütünleşmenin de önemli olduğunu gören Avrupa birliği, yoksullukla mücadelede ilk legal adımı ancak 1999 yılında Amsterdam antlaşması ile birlikte atabilmiştir. Son on yılda hızla ilerleyen yoksullukla mücadeledeki çalışmalar 2010 yılının yoksulluk ve sosyal dışlanma ile mücadele yılı ilan edilmesi ile sonuçlanmıştır. Bugün, Avrupa da yaklaşık 80 milyon insan yoksulluk sınırı altında yaşamakta ve bununla mücadele edebilmek için yoksullukla mücadele stratejileri uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında yoksullukla mücadele Avrupa Birliği hukuku baz alınarak incelenmiştir. Ayrıca Mikro kredi uygulamaları ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen Avrupa sosyal ağlarının aktiviteleri de çalışmanın temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to question how active a role the EU has taken with its policies applied in social fields in the combat against poverty, which has become more noticeable especially from 2000 onwards. Realizing the importance of social besides economic integration, the EU took the first legal step in the struggle against poverty with the Amsterdam Treaty in 1999. The efforts and studies that have proceeded very fast for the last few decades and resulted in the announcement of 2010 as the year for combating poverty and social exclusion. About 80 million people live under the poverty line in Europe today, and poverty combating strategies have been developed to find solutions to this serious problem. In this study, the EU legal system has been taken as the basis in dealing with the subject of combating poverty. Besides this, micro credit applications and activities on European social Networks supported by the EU are included as the other main points in this respect.