Sosyal devlet de güvencesiz yaşam
Precarious live in social state
  1. Tez No: 278737
  2. Yazar: NURTEN AŞİRET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ÖZSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
?Sosyal Hukuk Devletinde Güvencesiz Yaşam?, adından da anlaşılacağı üzere burada, 21. yüzyılın başında Türkiye'nin yönetimine küreselci amaçlara uygun bir içerik yüklemeye yönelmiş olan en kapsamlı müdahalelerden biri olan Sosyal Güvencesizlik reformu irdelenmektedir. Bu reformun 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunuyla emeklilik ve sağlık haklarında ciddi kayıplara ve tahribata yol açmış olması. Burada örneklerle ortaya konmaya çalışılacaktır. Çalışmanın başlığından da anlaşılacağı gibi yapılan uygulama sosyal güvenlik adına güvencesizlik sistemi kurmaktan başka bir anlama gelmemektedir. Bu yüzden çalışmada genelde üzerinde durulmaya çalışılan temel konu Türkiye'nin 1980'lerde yeni liberal politikalar çerçevesinde küresel sistemle eklemlenmesi sürecinde giderek yaygınlaştırılan piyasalaşmanın boyutları olacaktır.Bu neo-liberal politikalara bağlı olarak birinci bölümde sosyal güvenliğin kavramsal ve yasal çerçevesi irdelenmekte. Bununla ilgili olarak sosyal devletin önemi ortaya konmakta. İlerleyen bölümde ise sosyal güvenlik sisteminin gelişim süreci üzerinde durulmaktadır. Bu gelişim sürecinin son halkası olan neo-liberal dönüşüm politikalarına bağlı olarak ortaya atılan ?Reform? kavramının, terimsel anlamı ele alınmaktadır.İkinci bölümde ise Türkiye şartlarında, sosyal güvenlik sisteminin gelişim süreci üzerinde durulmakta. Bu süreç içinde son olarak yaşanan reform tasarısı incelenmekte. Bu reform paketinin ekonomi-politiğine, bağlı olarak ortaya çıkan sosyal devletin tasfiyesi ve kaybedilen haklar üzerinde durulmaktadır.Üçüncü bölümde asıl üzerinde durulan konu ise, reformun boyutlarından ikincisi olan, halkın yaşam süresini değil küreselci fonların kar beklentisini sağlamayı amaçlayan emeklilik yaşı uygulamasıyla, hem çalışanların haklarına el konulmasından hem de ülkemizde istihdama aykırı bir sistem inşa edilmesi üzerinde durulmaktadır.Araştırmanın ilerleyen dördüncü bölümünde ise irdelenen reformun, ulusal ve asıl olarak emekçi kitleye ait tasarrufu küresel fonlara aktarmanın yanı sıra, sağlık sistemini doğrudan etkileyen üçüncü boyutu da ele alınarak. Reformun bu sağlık sistemiyle ilgili boyutunda 1980'lerden sonra yeni liberal politikalar çerçevesinde küresel sistemle eklemlenmesi sürecinde giderek yaygınlaşan piyasalaşmanın son ayaklarından biri olan sağlık hizmetlerinin ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesi politikaları ve bu amaçla kabul edilen 5510 sayılı (SSGSS) kanunu detaylı olarak burada, eleştirel bir bakış açısı ile sunulmakta ve değerlendirilmektedir.Son bölümünde ise sosyal güvenlikte yaşanan neo-liberal dönüşümün ortaya çıkaracağı temel sorunlar ele alınıp, yapılmaya çalışılan bu uygulamaların aslında çözüm üretmeyip sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirdiği ortaya konularak. Sistemde yaşanan sorunların çözümü için daha gerçekçi öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social life in precarious state of law of the century directed to install an appropriate content management globalist goals of the reform of social security is concerned, one of the most comprehensive intervention.Social Insurances and General Health Law No. 5510 of this reform, pension rights and health has led to serious losses and damage that was given to bring examples.As the title suggests, the study on behalf of the insecurity of the social security system another doesn?t mean.So I tried to emphasize the main subject study, generally liberal policies of Turkey in the 1980s within the framework of a new global system in the process of articulation of the process dimensions of the market will be gradually popularized.This is the first part of the neo-liberal policies of social security is concerned with the conceptual and legal framework.It is pointed out in relation to the importance of the welfare state.In the following section focuses on the development process of the social security system.This is the last link in the development process, depending on the policies of the neo-liberal transformation of the concept put forward ''Reform'', discusses the meaning of the term.In the second part of the conditions of Turkey, the social security system focuses on the development process.In the process analyzed reform bill.This is due to politics of the reform package emerged as the economy and the dismantling of the welfare state focuses on the lost rights.The third section focused on the actual dimensions of the second issue of reform aiming to provide the public expectation of survival, not profit globalist age of retirement funds, application, and seizure of the rights of workers to employment in our country as well as contrary to the construction of a system is installed on.In the fourth part of the research advancing the reform has been analyzed, mainly working in national and global mass conservation as well as transferring funds, directly affecting the health care system is considered the third dimension.After the 1980s, about the size of the health system reform within the framework of neo-liberal policies that the articulation of the global system, the spiral of the market is gaining popularity in the process of commercialization and privatization of health services is one of the last legs of the policies adopted to this end and No: 5510 (SSGSS) law, is presented with a critical perspective and evaluated.In the last chapter in the neo-liberal transformation of the social security undermine the basic issues will be discussed, the attempted solution of these applications is actually even more complicated to manufacture issues to put forth to render the system more realistic proposals for solving the problems presented.