Türkiye'de 1980-2010 arası uygulanan döviz kuru politikaları
Exchange rate policies applied in Turkey from 1980-2010
- Tez No: 278741
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1980'den günümüze döviz kurunun gelişimi incelenmiş değişen piyasa şartları altında, değişen döviz kuru rejimlerinin ülke ekonomisi üzerindeki etkilerini gözler önüne serilmiştir.Küreselleşme olgusu içinde Türkiye'de de çeşitli para ve maliye politikaları uygulanmıştır. Dolayısıyla, bir çapa olarak da olsa döviz kuru politikaları da dönem dönem değişiklik göstermiştir.Türkiye'de 1980 öncesi sabit kur sistemi uygulanmıştır. 1980 ve 1989 yılları arasında ise sık sık devalüasyonların yaşandığı sabit kur sistemi gözlemlenmektedir. Bu yıldan sonra 10 yıllık bir zaman zarfı boyunca kontrollü serbest kur rejimi uygulanırken daha sonra krizin de etkisiyle 2000 yılından sonra günlük artışların belirlendiği sabit kur rejimi hüküm sürmüştür. 2001 yılının ikinci yarısından itibaren de TCMB müdahalelerinin sınırlandırıldığı esnek kur sistemi uygulanmaktadır.Döviz kurunun bu denli hareketli olduğu ülkemizde sermaye hareketleri de buna bağlı olarak dönemlerce değişiklik göstermiştir. Yıllara göre dağılımı sayısal ifadelerle çalışmamız içerisinde belirtilmiştir.Sonuç olarak bu çalışmada; 1980'den günümüze, Türkiye'de uygulanan döviz kuru politikaları ve bunların etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of exchange rates in Turkey from 1980 to present was determined. Under changing market conditions, the effects of changing exchange rate regimes on the country's economy was unrolled.Also in Turkey, in the concept of globalization, various monetary and fiscal policies were implemented. Thus, even if an anchor, the exchange rate policies have changed from time to time.Before 1980s, a fixed exchange rate system was applied in Turkey. Between 1980 and 1989, fixed exchange rate system was often observed that was experienced by devaluations. After this year, when in 10 year time controlled floating exchange rate regime was appling, then with the effect of crisis after 2000 the fixed exchange rate regime, which was determined by daily increases, prevailed. Till the second half of 2001, the free exchange rate system that was restricted by Central Bank interventions has been implemented.Capital movements have changed from time to time according to exchange rate that was changing rapidly in our country. The annual distribution, in numerical terms, can be seen in this study.In short, in this study, the exchange rate policies which were applied in Turkey and their effects from 1980 to present, was examined.