Pazarlama etkinlikleri açısından sponsorluğun önemi ve bir araştırma
A research and sponsorship acording to marketing activities
  1. Tez No: 278740
  2. Yazar: MENDERES SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı; pazarlama faaliyetlerinde sponsorluğu araç olarakkullanan işletmelerin sağladıkları yararları tespit ederek sponsorluk olgusunun pazarlamafaaliyetindeki önemini vurgulamaktır.Araştırmanın ilk bölümlerinde, konuyla ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir.Takip eden bölümde ise, tez amacına ulaşmak gayesiyle araştırma kapsamında yer alanişletmelere uygulanmak üzere bir anket formu oluşturulmuştur. Anket, Türkiye'de faaliyet gösteren ve sponsorluk etkinliklerine destek olan işletmelere uygulanmıştır. Bu işletmelere uygulanan anket sonucu elde edilen veriler, bilgisayar ortamında analiz edilmiş ve sonuca yönelik tablolar oluşturularak yorumlanmıştır.Araştırma sonucu olarak, pazarlama etkinlikleri içerisinde sponsorluğunönemli bir yeri olduğu ve işletmelerde bu işe pazarlama departmanının baktığı, işletmelerinçoğunun sponsorluk faaliyetlerine önem verdikleri ve uzun süredir yaptıkları, işletmelerinsponsorluk yoluyla pazarlama faaliyetlerinde bulunmalarında değişik sebeplerin farklıoranda etkili olduğu, sponsorluğun işletmelere olumlu yarar sağladığı, yaptıkları sponsorlukfaaliyetlerini ilgili kişilere ve kamuoyuna duyurmada farklı iletişim araçlarını değişik sıklıkta kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly devoted to the assessment of the advantages benefited by those businesses whose preference is the effective use of sponsorship in their marketing facilities, and, by that means, a special value is alloted to the concept of sponsorship throughout the study.While some theoretical background information is provided in the first part, the second part focuses on a case-oriented questionnaire used to collect data in the course of the study from a group of businesses supporting sponsorship in their entre-preneurial activities in Turkey. Analysis of the gathered data was computerized and evaluated through accumulated tables.Analysis of the data indicates that sponsorship has been accepted as an inevit-able part of marketing facilities, and it has been specifically designed by the market-ing departments of companies in question for many years because its value has al-ready been regarded. The analysis also shows advocate businesses of sponsorship have undeniable benefits, so they have been considering an array of communication tools and divertive frequencies, and therefore they have a variety of reasons and ranks to utilize sponsorship practically.