Felsefi antropoloji ve insan hakları kavramları bağlamında başka insan
The other one in the context of philosophical anthropology and human rights conceptions
- Tez No: 278742
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Başkası? kavramı, çok uzun yıllardan beri çok farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bu çalışmada, ?başkası? kavramının ?insan anlayışı?yla ve dolayısıyla ?insan hakları?yla çok yakından bağlantılı olduğu ileri sürülmüştür.Dünyayı bütün insanlar için ?bütün ?başka insan?lar için? daha iyi bir yer haline getirmek ve onlara haklarını vermek için, bir insan, her şeyden önce insan olmanın anlamını bilmeli, insan haklarının en önemli kavramlarından biri olan ve aynı zamanda insanların zihinlerindeki insan tasarımının oluşturulmasında son derece etkili olan ?insan onuru?nun bilgisine sahip olmalıdır.Bu tezde, felsefi antropoloji, insana ilişkin bilginin elde edilmesinde ve insan onurunun farkındalığının yaratılmasında en destekleyici yaklaşım olarak ele alınmıştır.?İnsan?, ?insan onuru? ve ?başka insan? kavramları arasındaki yakın ilişkiyi ortaya çıkarmak için Emmanuel Levinas'ın, Jean-Paul Sartre'ın ve Edmund Husserl'in ?başka insan?la ilgili belirlemeleri, felsefi antropoloji ve insan hakları bağlamında karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The conception of ?the other one? has been described in so many different forms in so many years. In this study it is claimed that the conception of ?the other one? is closely related with the understanding of ?human being? and thereby ?the human rights.?In order to make the world a better place for all human beings ¬?for all ?other ones?? and to give them their rights, first of all one should have known the meaning of ?human being? and should have had the knowledge of the human dignity which is one of the most important notion of human rights and also extremely influential while people are constituting the representation of human in their minds.In this dissertation philosophical anthropology is discussed as the main source of the knowledge of ?human being? and the most supportive approach of constituting the awareness of human dignity.In order to display the close relationships between the concept of ?the other one?, ?human being? and ?human dignity?, Emmanuel Levinas?s, Jean-Paul Sartre?s and Edmund Husserl?s determinations about ?the other one? are compared and evaluated in the context of human rights and philosophical anthropology.