Kurutane olarak üretilen fasulyelerde ıslah yönünden önemli morfolojik ve fizyolojik karakterler üzerinde çalışmalar
- Tez No: 27878
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ŞEHİRALİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Doktora Tezi KURU TANE OLARAK TÜKETİLEN FASULYELERDE ISLAH YÖNÜNDEN ÖNEMLİ MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK KARAKTERLER ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR Hüseyin ÖZÇELÎK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALÎ 1993, Sayfa: Jüri : Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALl Prof.Dr. Di dar ESER Prof.Dr.Hasan SEPBTO?LU Deneme, 1989 ve 1990 yıllarında Samsun koşullarında yürütülmüştür. Denemeye alı nan materyalden Horoz, Dermason, Barbunya, Çalı, Tombul ve taneleri Renkli olanlarla 6 grub oluşturulmuş ve her grub 10 fasulye çeşidi oluşturmuştur. Deneme bölünmüş parseller desenine göre üç tekrarlaman olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; Tane kalınlığı, tane uzunluğu, dal uzunluğu, bitki boyu, baklada tane sayısı, baklada ovul sayısı, bitkide bakla sayısı, bakla uzunluğu, protein oram, hasat indeksi, biyolojik verim, 100 tane ağırlığı ve tane verimi bakımından grublar arası ve grublar içi farklılıklarının önemli oldukları saptanmıştır.En yüksek ortalama tane verimi dekara 241.9 (220.0-295.8) kg ile horoz çeşitlerinde, en düşük ortalama tane verimi ise dekara 170.6 (101.7 - 214.8) kg ile çalı çeşitlerinde bulunmuş tur. Diğer çeşitlerin ortalama tane verimi, minimum ve maksimum değerleri sırasıyla tombul 226.9 (183.0 - 280.0), dermason 201.9 (175.8 - 234.5) barbunya 197.5 (160.8 - 238.8) ve renkli tanelilerde 171.2 (93.0 - 242.7) kg/da olmuştur. Tane verimi ile en yüksek olumlu ilişki, renkli taneli (r = 0.923xx) tombul (r = 0.812xx), barbunya (r = 0.763xx), horoz (r = O.SöST) ve dermason (r = 0.448xx) çeşitlerinde hasat in deksi arasında bulunmuş; çalı çeşitlerinde ise bitkide bakla sayısı en yüksek ilişki katsayısı (r=0.880xx) vermiştir. Tane verimi bağımlı değişken alınarak yapılan path analizlerinde; bağımlı değişkene olumlu yönde doğrudan etkisi en yüksek olan verim öğeleri horoz, çalı ve renkli taneli çeşitlerde baklada tane sayısı (0.3492 - 0.2944 - 0.2347), tombul çeşitlerde tane uzunluğu (0,3174), dermason çeşitlerde hasat indeksi (0,2541) ve barbunya çeşitlerinde ise bitkide bak la sayısı (0.1981) olarak saptanmıştır. < c ANAHTAR KELİMELER : Fasulya çeşit grublan, fasulye çeşitleri, verim, verim öğeleri, ilişki (korelasyon) ve path katsayıları, hasat indeksi, protein oram, 100 tane ağırlığı
Özet (Çeviri)
ABSRACT Ph. D. Thesis STUDIES ON IMPORTANT MORPHOLOGICAL AND PHYSIOLOGICAL CHARACTERS, OF DRY BEAN İN RELATED TO BREEDING, Hüseyin ÖZÇELÎK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Sezen ŞEHÎRALÎ 1993, Page: Jury : Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALÎ Prof.Dr. Di dar ESER Prof.Dr. Hasan SBPSTO?LU Dr. This study was conducted to determine characterisation of dry beans in Turkey, and yield and yield components in 1989 and 1990, Plant materials were divided into 6 groups, Horoz, Dermason, Barbunya, Çalı, Tombul and Coloured, based on seed morphology. Each group 10 representative cultivars Experiments were carried out in split plot design with 3 replicates. The analyses showed that thickness and lenght of seeds, branch lenght, plant height, se ed number per pod and number per plant, pod lenght, protein content, harvest index, biologi cal yield, 100 seed weight and yield per decare were significant between and within groups.The highest and lowest yields were obtained from Horoz and Çalı groups as 241.9 (229.0-295.8) and 170.6 (101.7 - 214.8) kg/da. Average yield in Tombul, Dermason, Barbun ya and Colored were 226.9 (183.0 - 280.0) 201.9 (175.8 - 234.5), İ97.5 (160.8 - 238.8) and 171.2 (93.0 - 242.7) kg/da respectively. The yield was highly correlated with harvest index Coloured, Tombul, Barbunya, Ho roz, Dermason respectively, r = 0.92, 0.81, 0.76, 0.56, 0.45 in with number of pods per plant in çalı group (r = 0.880). In the path analyses in which yield was taken as independent variable, seed number per pod in groub Çalı, Horoz and Coloured, seed lenght in groub Tombul, harvest index in groub Dermason, and pod number per plant in groub Barbunya were found to be components pri mary which affected contributed yield positively. Key Words : Cultivar groups, Dry bean cultivars, yield, yield components, correlation and Path cofficients, harvest index, protein content, 100 seed weight.