Serik ilçesi tarım işletmelerinde optimal işletme organizasyonunun tespiti
- Tez No: 27879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SERİK İLÇESİ TARIM. İŞLETMELERİNDE OPTIMAL İŞLETME ORGANİZASYONLARININ TESPİTİ Nil gün KENAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman : Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELÎK 1993, Sayfa: 110 Jüri : Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELÎK Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Doç. Dr. Burhan AYKAÇ Serik ilçesindeki tarım işletmelerinin optimal işletme organizasyonunu ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada öncelikle yörenin doğal, ekonomik ve sosyal özellikleri belirlenmiştir. Sonra her bir üretim faaliyetinin biriminden elde edilen brüt kâr değerleri ve kıt üretim faktörlerinin talepleri belirlenmiştir. Böylece işletme modelleri oluşturulmuştur, işletme modelleri yardımıyla ve doğrusal programlama metodu kullanılarak; mevcut şartlar itibariyle optimal işletme organizasyonları belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan bilgiler tesadüfi olarak seçilen 76 işletmeden toplanmıştır. Planlama sonucunda işletme büyüklük grupları itibariyle bulunan optimal ürün bileşimi ile halihazır organizasyon karşılaştırıldığında brüt kârın % 6.44 ile % 28.5 arasında artırılabileceği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Doğrusal Programlama, işletme Yönetimi, işletme Planlaması, işletme Organizasyonu.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE OPTIMAL ORGANIZATION OP FARM IN SERİK DISTRICT Nilgün KENAN Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ahmet ÖZÇELÎK 1993, Page: 110 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ahmet ÖZÇELÎK Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Assoc. Prof.Dr. Burhan AYKAÇ In this research which is aimed to determine the optimal organization of farms in Serik District» first of all, natural, economic and social conditions were determined. Then gross profits which is provided from production activi ties and the requirement of scarce production factors were determined. Hence farm models were formed. According to the existing conditions, optimal organizations were determined by using linear programming method and considering farm models. The data used in this research were collected from 76 farms randomly selected. It was determined that the gross profit could be increased % 6.44 and % 28.5 by comparing with the existing organizations of farm and the calculation of optimal produc tion compound according to the farm bigness groups. KEY WORDS : Linear Programming, Farm Management, Farm Plannig, Farm Organization, Optimal Farm Organization