Türkiye'de uygulanmaya konulan 1. Tarımsal yayım ve uygulamalı araştırma projesi ( TYUAP )'nin Türk tarımına etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27881
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
-136- 7. ÖZET Bu araştırmada I. Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştırma Projesinin tarımsal verimliliğe etkisi proje alanında incelen mistir. Araştırmanın temel verilerini Tarım ve Köyişleri Bakan lığına bağlı kuruluşlar tarafından gönderilen tarımsal yayım programları ve dönem raporları oluşturmaktadır.Bunun yanısıra Tarım ve Köyişleri Bakanlığının proje alanında yapmış olduğu izleme ve değerlendirme sörveylerinin sonuçlarından yararlanılmıştır. Araştırmada Devlet istatistik Enstitüsü ve diğer kuruluşların yayınları da kaynak olarak kullanılmıştır. Bu verilerle araştırma bölgesine ait genel yapı ortaya konulmuştur. Bu bölgelerde uygulanacak yayım programlarının özelliği belirtilmiştir. Proje girdileri ve orta dönem sörveyleri arasında ki iliş kiler ortaya konulmuştur. Aynı zamanda izleme ve değerlendirme sonuçları ve tarımsal verimlilik üzerine etkileri endeksler yoluyla hesaplanmıştır.Son olarak projenin uygulanması aşamasında karşılaşılan problemler ve öneriler verilmiştir. Yapılan proje harcamalarına karşılık projeden beklenen sonuçların tarımsal verimlilik açısından iyi bir durumda olduğunu söylemek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
-137- SLMMAEX In this search, the effect of the First Agricultural Extension and Applied Research on agricultural productivity had been examined in the project area. The basic data of the search were obtained Programmes of Agricultural Extesion and Reports of the term which are sent by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs 'Associations to its. Beside this in the search had been profited from the result of being checked and appraisement surveys which was made by the Ministry of Agriculture and Rural Affairs. In the search, the issues of State Institute of Statistics and others institutions had been used as a material. The general situation of project area had been exposed with these data. The peculiarity of Agricultural Extension Programmes which will be applied in this area had been made clear. It was put forward the relations between the inputs of the project and surveys of the mid- run. At the same time the effect of the results of being checked and appraisement on agricultural productivity had been estimated by the index numbers. In the end being faced problems and proposals had been given during the project phases. It is impossible to expresstions that the results of the project as agricultural productivity is sufficient according to. the invesments of the project.