Sitophilus granarius (L.)(Cleoptera:curculionidae)'un bazı tahıl türevlerinde neden olduğu ağırlık ve çimlenme kayıpları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 27880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Sitophilus granarius (L) (COLEOPTERA: CURCULIONIDAE)'UN BAZI TAHIL TANELERİNDE NEDEN OLDU?U A?IRLIK VE ÇİMLENME KAYIPLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Selma ONAT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Avni U?UR 1993, Sayfa: 34 Jüri: Doç.Dr.Avni U?UR Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Doç.Dr.Abuzer YÜCEL Bu çalışmada S. granarius'un depolanan bazı tahıl tanelerinde neden olduğu ürün kayıpları araştırılmıştır. Bu amaçla zararlının meydana getirdiği zarar tespit edilmiştir. Kayıplar, tanelerde ortaya çıkan ağırlık ve çimlenme gücü değişimleri yönüyle ele alınmıştır. Zararlının buğday, arpa, mısır ve pirinçde 3 aylık sürede neden olduğu ağırlık ve hektolitre ağırlığı kaybının önemli düzeyde olmadığı; 6 aylık sürede ise bu kayıpların buğday ve arpada yüksek, mısır (% 7.02) ve pirinçde (% 8.29) düşük olduğu gözlenmiştir. Zararlının buğday, arpa ve mısırda 3. ve 6. ayda neden olduğu çimlenme kaybı en fazla buğdayda, en az mısır ve arpada bulunmuştur. Meydana gelen ergin sayısının 3. ayda buğdayda yüksek, pirinçde düşük; 6. ayda buğday ve arpada yüksek, pirinç ve mısırda düşük olduğu gözlenmiştir. Buğdayda belirli aylarda neden olduğu ağırlık ve hektolitre ağırlığı kaybı 6. ayda yüksek; çimlenme kaybı ise 5. ve 6. ayda yüksek bulunmuştur. Arpada ise ağırlık ve çimlenme kaybı 4., 5. ve 6. ayda yüksek, diğer aylarda düşük bulunmuştur. Hektolitre ağırlığı ise 5. ve 6. ayda yüksek, diğer aylarda ise düşük bulunmuştur. Buğday ve arpada belirli aylarda elde edilen ergin sayısı 5. ve 6. ayda yüksek, diğer aylarda düşük olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sitophilus granarius, ağırlık, çimlenme, kayıp, tahıllar.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE WEIGHT AND GERMINATION LOSSES OF SEVERAL CEREALS CAUSED BY Sitophilus granarius (COLEOPTERA: G - CURCULIONIDAE) Selma ONAT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Avni U?UR 1993, Page: 34 Jury: Assoc. Prof. Dr. Avni U?UR Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Assoc. Prof. Dr. Abuzer YÜCEL In this study, the crop losses of several stored cereals caused by S. granarius was investigated. For this purpose, the damage caused by the pest was determined. Losses were considered on the basis of differences in grain weight and germination ability. It was observed that damage of the pest in case of wheat, barley, maize and rice as weight and hectolitre weight loss was not important during 3 monthly. During 6 monthly high losses were observed in wheat and barley but less in maize (% 7.02) and rice (%8.29). Studies conducted on wheat, barley and maize showed maximum losses in germination of wheat and minimum in maize and barley after 3 month and 6 th months intervals. It was observed that the number of adult is occured after 3 rd on wheat was maximum while on rice was minimum. After 6 th month on wheat and barley it was maximum while on rice and maize was minimum. During the observation period the weight and hectolitre weight loss after 5 th and 6 th months was found maximum in these crops. In case of barley, weight and germination losses were maximum after 4 th, 5 th and 6 th months while during rest of the period it was minimum. Hectolitre weight loss was maximum after 5 th and 6 th months while minimum in rest of the period. It was observed that on wheat and barley, number of adults recorded was maximum after 5 th and 6 th months while it was minimum during rest of the period. KEY WORDS: Sitophilus granarius, weight, germination, loss, grains