İsrail siyah alaca (İSA) ve İSAX Kilis (G1) melez sığırlarda optimum besi süresi ve bazı karkas özellikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 27882
  2. Yazar: SERAP GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırma, değişik yaşlarda besiye alınan Siyah Alaca ve Siyah Alaca x Kilis (G1) melezi sığırlarda besi performansı, karkas özellikleri ve optimum besi süresinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Sekiz aylık (1. grup) ve 12 aylık (2. grup) yaşlarda besiye alınan Siyah Alaca ve Siyah Alaca x Kilis (G1) melezi sığırlarda, optimum besi süresi 1. grup için sırasıyla 165 ± 6.6 gün, 187 ± 7.8 gün ve 2. grup için 98 ± 4.4 gün ve 112 ± 5.1 gün olarak tesbit edilmiştir. Besi süresi boyunca günlük canlı ağırlık artışı, 8 aylık yaştaki İSA ve İSA x Kilis (G1) melezlerinde 1220 ± 115 g ve 991 ±95 g ; 12 aylık yaştaki İSA ve İSA x Kilis (G1) melezlerinde ise sırasıyla 1250 ± 283 ve 1050 ± 120 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This research was conducted to determine the fattening performance, carcass characteristics and optimum fattening period of different aged Israel Frisien (ISA) and their crosses with Kilis cattle of Türkiye. Optimum fattening periods for ISA and ISAxKilis (G1) crossbred cattle ( 8 months age = group 1) were found to be 165 ± 6.6 days and 187 ± 7.8 days respectively where as in the second group (12 months) ISA and ISA x Kilis (G1) crossbreds were found to be 98 ± 4.4 days and 112 ± 5.1 days respectively. Daily weight gains during the optimum fattening period for group 1. were found to be 1220 ± 115 g, 991 ± 95 g ; and for group 2. 1250 ± 283, 1050 ± 120 g respectively.