Türkiye'de bazı kurumlarda yarış atlarının beslenme yöntemleri üzerinde bir inceleme
An Investigation on nutritional methods of race horses raised at some establishements in Turkey
- Tez No: 27887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ZİNCİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, arap atı yetiştiriciliği yapılan TiGEM'e bağlı bası kurumlarla, ingiliz atı yetiştiriciliği uygulanan TJK (Türkiye Jokey Kulubü) izmit Harasmdaki atlar yerinde incelenmiş, alınan yem numunelerinde laboratuvar analizleri yapılarak besin değerleri ortaya konulmuştur. Araştırma için gidilen kurumlarda, alman bilgiler ve yem analizleri sonucunda yetersiz besleme ve bakım koşullarının uygulandığı sonucuna varılmıştır. Atların tay döneminden, yarış için kullanılma dönemine kadar ki beslemede, ihtiyaçlarını belirlemede herhangi bir sistem ya da ihtiyaç cetvelleri kullanılmamakta, Eskişehir(çifteler) Anadolu Harasında ve TJK izmit Harasında taylar için ayrı bir rasyon hazırlanmadığı gibi, kısrak ve aygırlara verilen rasyonla beslenmektedirler, özellikie tayların iyi gelişmeleri yeterli ve dengeli besleme ile sağlanacağı için verilen rasyonlar iyi besleme için oldukça yetersiz kalmaktadır. Kullanılan kaba yemlerin de kalite durumuna dikkat edilmemekte, hiç önerilmeyen saman tüketimi de uygulanmaktadır. Beslemede kullanılan vitamin ve mineral ön karmalarının yeterlilikleri tartışılır durumdadır. ANAHTAR KELİMELER: Yarış atı besleme, tay, kısrak
Özet (Çeviri)
In this research, the arabic race horses raising in some establishment related to the“General Diretorship of Agricultural Administration”and the English race horses raising in the“Turkish Jockey Club Stud Farm”in izmit have been examined in their places and the taken feed samples have been analysed to determine their feed values. It was concluded at the end of the feed analyses and acording to the obtained knowledges that the nutrition was not suitable. It was not established either any system or recommendation table to determine the nutrient requirements of the animals from their foal period to their racing period. There is no different ration for foals and they are consumming the same feed prepared for mares. Thus, the foals could not have sufficent nutrients needing to grow up well. As for the roughage, its quality has not been considering sufficiently, even the straw (in spite of its inconverience) has been using as roughage. The sufficiency of using vitamin and mineral premixes can be discussed. KEYWORDS: Race horse, nutrition, foal, mare.