İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen bazı buğday varyetlerinde ruminantlar için metabolik enerji değerlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27888
  2. Yazar: F.HÜLYA BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. RIFAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi IÇ ANADOLU BÖLGESİNDE YETİŞTİRİLEN BAZI BU?DAY VARYETELERİNDE RUMİNANTLAR İÇİN METABOLİK ENERJİ DE?ERLERİNİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA F. Hülya BİLGİLİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. M. Rifat OKUYAN 1993, Sayfa: 36 Jüri: Prof.Dr. M. Rif at OKUYAN Prof.Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Ahmet ERGÜN Bu araştırmada, İç Anadolu bölgesinde yetiştirilen buğday varyetelerinde metabolik enerji tayinleri yapılmıştır. Araştırmada in vitro yöntemlerden sellülaz yöntemi uygulanmıştır. Denemede her varyeteden 3 numune alınmış, böylece 3 tekerrür oluşturulmuş, her numuneden de 2 paralel alınarak Trichoderma viride mikroorganizması enzimi olan sigma C 9422 ile muamele edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan metabolik enerji değerleri hesaplanarak varyetelerin farklılık oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Varyete olarak bu bölgede en çok üretilen makarnalık olarak Çakmak-79, Kunduru-1149, Kızıltan-91 ekmeklik olarak da Bezostaya, Bolal-2973, Gerek-79, Gün- 91, Haymana-79 seçilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen organik maddelerin sindirilebilirlik değerleri ve metabolik enerji değerleri arasındaki farklılıkların gruplar içinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak önemli olmadığı saptanmıştır (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: İn vitro, buğday varyeteleri, metabolik enerji
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE METABOLIZABLE ENERGY VALUES FOR RUMINANTS of WHEAT VARIETIES GROWN UP IN CENTRAL ANATOLIA F. Hülya BİLGİLİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN 1993, Page: 36 Jury: Prof.Dr.M.Rifat OKUYAN Prof.Dr. Metin YELDAN Prof. Dr. Ahmet ERGÜN In this research, metabolic energy determination have been made in Wheat varieties cultivated in central Anatolian zone; Cellulase version of in vitro methods have been applied in research. 3 samples from each variety have taken and 3 repetitions formed and then 2 parallels were taken from each sample and subjected to treatment with the micro-organism“Trichoderma viride”a Sigma-9422 enzym. Further, metabolizable energy values calculated through the resuts affained and the varieties examined to determine whether they formed and difference or not. Such varieties most commonly used in this part of the country Çakmak-79, Kunduru-1149, Kızıltan-91, Bezostaya, Bolal-2973, Gerek-79, Giin-91, Haymana-79 have been selected for research scheme. No difference is noted in variation analysis per formed for difference between and within the groups in respect to digestible organic matter values and metabolic energy values, o. e. i has been determined that the differences were not important statistically (P>0.05). KEY WORDS: In vitro, Wheat varieties, Metabolizable energy.