Polatlı ilçesinin kuru tarım alanlarında, nadas alanlarını değerlendirmek için yetiştirilen başlıca bikisel ürünlerin maliyetleri ve fiziki üretim girdilerinin belirlenmesi
A Resaarch on the determination of production cost and the physical production inputs of the main crops cultivated for the purpose of evaluating the fallow lands in the arid agricultural areas of the Polatlı district
  1. Tez No: 27886
  2. Yazar: SEVGİ TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLI İLÇESİNİN KURU TARIM ALANLARINDA NADAS ALANLARINI DE?ERLENDİRMEK İÇİN YETİŞTİRİLEN BAŞLICA BİTKİSEL ÜRÜNLERİN MALİYETLERİ VE FİZİKİ ÜRETİM GİRDİLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Sevgi TÜZÜN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Taner KD3AL 1993, Sayfa 66 Jüri: Prof. Dr. Taner KDİAL Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. İ.Hakkı İNAN Bu araştırma ile, Ankara İli Polatlı İlçesinin kuru tarım alanlarında, nadas alanlarını değerlendirmek üzere yetiştirilen başlıca ürünlerden bostan, kimyon, ayçiçeği, nohut, mercimek ile bu ürünlerle ekim nöbetine giren buğday ve arpa için birim alanda kullanılan gübre, ilaç, tohum gibi girdilerin ortalama miktarları yanında, üretim teknikleri, işgücü ile makina çekigücü kullanım düzeyleri, tarla kiralan ve birim ürün maliyetleri gibi bilgiler ilçeyi çeşitli kriterlere göre temsil eden 6 köyden tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş tarım işletmelerinden anket yoluyla sağlanan veriler analiz edilerek ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularına göre bir dekar bostan için 18,72 saat işgücü ve 1,00 saat makina çekigücüne, kimyon için 8,83 saat işgücü ve 0,64 saat makina çekigücüne, nohut için 13,93 saat işgücü ve 0,94 saat makina çekigücüne, mercimek için 13,27 saat işgücü ve 0,95 saat makina çekigücüne, ayçiçeği için 7,01 saat işgücü ve 0,62 saat makina çekigücüne, buğday için 1,10 saat işgücü ve 0,79 saat makina çekigücüne, arpa için ise 1,03 saat işgücü ve 0,74 saat makina çekigücüne ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre bugünkü nadas alanlarının büyük bir bölümünde günümüz teknolojisinden yararlanılarak sulamaksızın her yıl ürün alınabildiği ya da tarla iki yılda bir yerine, daha seyrek nadasa bırakılarak, üretken alanların artırılabileceği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Polatlı Bölgesi, nadas alanları, fiziki üretim girdileri, üretim maliyetleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF PRODUCTION COSTS AND THE PHYSICAL PRODUCTION INPUTS OF THE MAIN CROPS CULTIVATED FOR THE PURPOSE OF EVALUATING THE FALLOW LANDS IN THE ARID AGRICULTURAL AREAS OF THE POLATLI DISTRICT Sevgi TÜZÜN University of Ankara Graduate School of Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Taner KERAL 1993, Sayfa 66 Jury: Prof. Dr. Taner KIRAL Prof JDr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. t.Hakkı İNAN This research was carried out to determine the average amounts of inputs used per unit area (such as fertilizers, insecticides and seeds), cultivation techniques and the utilization levels of labour and machinery in the cultivation of melon, cummin, sun-flower, chick-pea, lentil and two main crops which are cultivated in rotation namely, barley and wheat. The above mentioned crops are cultivated as a means of evaluating the fallow fields in the arid agricultural areas in the Polatlı district of Ankara Province. Based on the criterions representing the district, the farms from 6 villages were selected through stratified random sampling method. The collected date from the survey were then statistically analysed. The labour utilized per decar of melon, cummin, chick-pea, lentil, sun-flower, wheat and barley were found to be 18,72, 8,83, 13,93, 13,27, 7,01, 1,10 and 1,03 hours respectively. Moreover, the machine-hours employed in the cultivation of one decar of melon, cummin, chick-pea, lentil, sun-flower, wheat and barley were determined as 1,00, 0,64, 0,94, 0,95, 0,62, 0,79 and 0,74 respectively. It was concluded that the productive lands could be increased by cultivating a great portion of the fallow lands annually without irrigation, using up-dated technology and increasing fallow intervals. KEY WORDS: Polatlı district, fallow lands, physical production inputs, production costs.