Dramatik yazın tarihinde monologun dönüşümü ve Bernard Marie Koltés tiyatrosundaki işlevi
The transformation of monologue in the history of dramatic writing and its function in the theatre of Bernard Marie Koltés
  1. Tez No: 278889
  2. Yazar: İLKNUR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNDÜR, DOÇ. DR. BELİZ GÜÇBİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Monologlar dramatik yazın tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada monolog ilk baştaki kurulumdan postmodern döneme gelene kadar geçirdiği dönüşüm ve işlev incelendi. Çalışmanın dönemsel başlıkları Antik Yunan, Shakespeare özelinde Rönesans, on dokuzuncu yüzyıl ve gerçekçiler ve postmodern metinler olarak belirlendi. Son bölümünde ise oyunlarında monolog konvansiyonunun kilit bir görev edindindiği Bernard Marie Koltés tiyatrosuna yakın bir bakış sunuldu. Seçilen oyunlar, monologu inceleme imkânlarından dolayı Roberto Zucco (1989), Sallinger (1977), Batı Rıhtımı (1985) ve Çöle Geri Dönüş (1988) oyunları oldu.
Özet (Çeviri)
Monologues have an important place in the history of dramatic writing. In this work, monologue has examined from the first establishment to postmodern texts with its process of transformation and function. The periodic titles of this work are determined asAncient Greek drama, Renaissance drama with in the case of Shakespeare, the realist writers of nineteenth century and postmodern texts. In the last chapter, a close wiew has presented for the theatre of Bernard Maire Koltés whose plays? monologues have key tasks in the text. Roberto Zucco (1989), Sallinger (1977), Quai West (1985) and Return to the Desert (1988) are the plays which are chosen because of their opportunities to examine monologues.