Psychodramatic utilization of text in the films of director Mohamed Kamil al-Qalyubi
Yönetmen Mohamed Kamil al-Qalyubi'nin filmlerinde metnin psikodramatik kullanımı
- Tez No: 904726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sinema tarihinde bir süre içinde meydana gelen gelişmeler, görüntünün ifade düzeyini iyileştirmede teknik ve sanatsal başarılar düzeyinde gerçekleşti ve sinemada meydana gelen bu başarılar ve gelişmeler arasında dramatik içeriğin yanı sıra entelektüel ve estetik boyutunu da geliştirmek yer aldı. Sinematografi alanındaki gelişme, sabit bir kameradan olayları takip eden ve bazen onlara katılan hareketli bir kameraya doğru başladı. Daha sonra ses unsuru devreye girerek dramatik içeriği zenginleştirmede ve sinematografik filme daha fazla gerçekçilik katmada sinema sanatına yeni ufuklar kattı ve gelişmeler sinemayı dijital teknolojiye ulaştırmaya devam ediyor. Bu, genel olarak gerçekliği tüm ayrıntılarıyla, özel olarak da bireyi tüm boyutlarıyla simüle etme girişimidir, çünkü gerçekliğin temel çekirdeği odur ve onun gerçekliğini simüle eden dramatik eserler ona yöneliktir. Sinemanın büyüklüğü gerçeğe ve bireye daha yakın olduğunda yatar, bu nedenle bu araştırmada dramatik karakteri ve boyutlarını ele alacağız ve araştırma, bu boyutun gerçeklikteki önemi ve başkalarıyla davranışını ve onlarla etkileşimini belirleyen karakter üzerinde büyük bir etkiye sahip olması nedeniyle esas olarak psikolojik boyuta odaklanmaktadır. sosyal boyut ve maddi boyut olmak üzere iki tamamlayıcı boyut üzerindeki etkisi ve etkisi.
Özet (Çeviri)
The developments that took place over some time in the history of cinema came at the level of technical and artistic achievements in improving the level of expression of the image, and among those achievements and developments that occurred in cinema came to enhance the dramatic content as well as its intellectual and aesthetic dimension. The development in the field of cinematography began from a fixed camera to a moving camera that follows the events and sometimes participates in them. Then the element of sound entered and added to the art of film art new horizons in enhancing the dramatic content and adding more realism to the cinematographic film, and developments continue to reach cinema to digital technology. This is an attempt to simulate reality in all its details in general and the individual in all its dimensions in particular, as he is the basic nucleus in reality and is directed to him those dramatic works that simulate his reality. The greatness of cinema lies when it is closer to reality and then the individual, so in this research, we will deal with the dramatic character and its dimensions, and the research focuses mainly on the psychological dimension because of the importance of this dimension in reality and because it has a great impact on the character that determines his behavior with others and his interaction with them, as well as his influence and impact on the two complementary dimensions, which are the social dimension and the material dimension.