Jean Genet tiyatrosunda özne ve temsil
Subject and representation in Jean Genet's theatre
  1. Tez No: 727826
  2. Yazar: GÜLŞAH ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tiyatronun uzun soluklu serüveninde, tiyatro teorisi ve dramatik yazın birikiminden yola çıkarak, alımlayıcının tiyatral deneyimini belirleyen temel ögelerin özne kurgusu ve temsil algısı olduğu söylenebilir. Tez çalışmasında Antik Yunan sanatından Tarihsel Avangard döneme kadar izleri sürülen özne ve temsil kavramları, sahnesel öznenin“benliği”, karakter olgusunun dramatik yapıdaki konumu ve tiyatral sunumu“gerçekleştiren”temsilin imkânları üzerinden tartışılmıştır. Tez çalışması kapsamında Antik Yunan, Neo-Klasik dönem, Romantizm ve Gerçekçilik dönemleri ile Tarihsel Avangardların tiyatrosu, özne, temsil, gerçeklik algısı ve dramatik yapı kurgusu bağlamında örneklerle ele alınmıştır. Tiyatro tarihinde radikal bir kopuşa neden olan Tarihsel Avangardların tiyatrosu Jean Genet tiyatrosuna biçimsel ve tematik etkileri bağlamında örneklerle incelenmiştir. Jean Genet tiyatrosunda özne, çok katmanlı metaforik anlamlar kazanır. Gerçeklik ve yapaylık arasındaki gerilimli ilişki oyun içinde oyunlar ve tiyatral araçlarla açığa çıkartılır. Öznenin çoğul yapısı, tekinsiz bir sahne dışı ile ilişki halinde sunulur. Temsil gerçek salınımı merkezsizleşmeye ve algının çok yönlü bir zemine kaydırılmasına neden olur. Genet'nin seçilen dört oyunu, öznenin ötekiliği, klasik temsilin parçalanması ve sahnesel gerçekliğin yerinden edilmesi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the long-term adventure of the theater, the basic elements that determine the theatrical experience of the receiver, based on the theater theory and the accumulation of dramatic literature, are the subject construction and the perception of representation. In the thesis, the concepts of subject and representation, traced from Ancient Greek art to the Historical Avant-garde period, the“self”of the stage subject, the position of the character phenomenon in the dramatic structure and the possibilities of representation that“perform”the theatrical presentation are discussed. Within the scope of the thesis, Ancient Greek, Neo-Classical period, Romanticism and Realism periods and the theater of the Historical Avant-gardes are discussed with examples in the context of subject, representation, perception of reality and dramatic structure fiction. The theater of the Historical Avant-gardes, which caused a radical break in the history of theater, was examined with examples in the context of its formal and thematic effects on Jean Genet theater. In Jean Genet's theater, the subject gains multi-layered metaphorical meanings. The tense relationship between reality and artificiality is revealed through plays and theatrical tools within the play. The plural nature of the subject is presented in relation to an uncanny offstage. The real oscillation of representation causes decentralization and shifting of perception to a multifaceted ground. Genet's four selected plays are evaluated in the context of the otherness of the subject, the fragmentation of classical representation and the displacement of the stage reality.