Çoklu yetiştirme sisteminde (mısır-fasulye- bakla) bitki sıklığının verim ve verim komponentlerine etkisi
  1. Tez No: 27895
  2. Yazar: DİLEK AKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YAVUZ EMEKLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Çoklu Yetiştirme Sisteminde (mısır-fasulye-bakla) Bitki Sıklığının Verim ve Verim Komponentl erine Etkisi Dilek AKMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. H. Yavuz EMEKLİER 1993, Sayfa: 75 Jüri: Doç. Dr. H. Yavuz EMEKLÎER Prof.Dr. H.Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR Bu araştırma 1991 yılında Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi 'nin kuru tarım alanlarında yapılmıştır. Farklı bitki desenleri tesadüf blokları deneme desenine göre 4 yinelemeli olarak uygulanmış olup, materyal olarak mısırda Mirco, fasulyede Şahin- 90 (Oturak- 1), baklada 69V çeşidi kullanılmıştır. Denemede; mısır kontrol; fasulye kontrol, bakla kontrol, 1 sıra mısır- 1 sıra fasulye, 1 sıra mısır- 2 sıra fasulye, aynı sıra üzerinde mısırla fasulye karışık ekimi, 1 sıra mısır- 1 sıra bakla, 1 sıra mısır-2 sıra bakla, aynı sıra üzerinde mısırla bakla karışık ekim uygulamaları kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; mısır bitki boyu 171.9-223.8 cm, koçanda tane sayısı 276.8-421.5, biyolojik verim 293.3- 486.1 g, bitkide tane verimi 92.11-180.0 g, birim alan tane verimi 232.4-601.3 kg/da, bin tane ağırlığı 281.8-364.5 g, hasat indeksi % 19.0-43.0 olarak saptanmıştır. Fasulyede elde edilen veriler; bitki boyu 43.7-49.2 cm, bitkide fert il meyve sayısı 5.2-9.3, bitkide tane sayısı 9.6- 25.3, yüz tane ağırlığı 38.7-46.2 g, bitki tane verimi 4.0- 7.3 g/bitki, birim alan tane verimi 36.4-118.6 kg/da, hasat indeksi % 33.7-51.1 olarak bulunmuştur. Baklada elde edilen veriler; bitki boyu 51.3-95.0 cm, bitkide fertil meyve sayısı 6.1-11.5, bitkide tane sayısı 11.5-16.3, yüz tane ağırlığı 45.5-51.8 g, bitki tane verimi 4.6-8.8 g/bitki, birim alan tane verimi 98.8-206.1 kg/da, hasat indeksi % 25.1-33.1 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELÎMELER: Karışık, ekim^ karışık ekim metodları, bitki sıklığı, mısır, fasulye, bakla', verim ve verim komponentleri, LER değeri..,
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT M. Sc. Thesis EFFECT OF PLANT DENSITY ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF MULTIPLE CROPPING SYSTEM: MAIZE, BEAN AND FABA BEAN DÎLEK AKMAZ Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Assoc. Prof.Dr. H. Yavuz EMEKLlER 1993, Page: 75 Jury: Assoc. Prof.Dr. H. Yavuz EMEKLlER Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Prof.Dr. Nevzat YÜRÜR This research was conducted in the dry area of Amasya Gökhöyük Farm in the year of 1991. Research was arranged in randomized block design with four replications. As the material Mirco variety for maize, Şahin-90 (Oturak-1) variety for bean and 69V, variety for faba bean. At the research; maize control, bean control, faba bean control, on the same row maize and bean, 1 row maize -1 row bean, 1 row maize -2 rows bean, on the same row maize and faba bean, 1 row maize-1 row faba bean, 1 row maize-2 rows faba bean were used intercropping systems. According to results of research: plant height of maize 171.9-223.8 cm, seed number of cob 276.8-421.5, biological yield 293.3-486.1 g/per plant, seed yield per plant 92.1- 180.0 g, seed yield 232.4-601.3 kg/da, 1000 seed weight 281.8-364.5 g, harvest index of 19.0-43.0 % were found. Results of bean research; plant height of bean 43.7-49.2 cm, number of full pod per plant 5.2-9.3, seed number of plant 9.6-25. 3, 100 seed weight 38.7-46.2 g, seed yield per plant 4.0-7.3 g, seed yield 36.4-118.6 kg/ da, harvest index of 33.7-51.1 % were found. Result of faba bean; plant height of faba bean 51.3-95.0 cm, number of full pod per plant 6.1-11.5, grain number of plant 11.5-16.3, 100 seed weight 45. 5-51.8 g, seed yield per plant 4.6-8.8 g, seed yield 98.8-206.1 kg/da, harvest index of 25.1-33.1 % were found. KEY WORDS: Intercropping, methods of intercropping plant density, maize, bean, faba bean, yield and yield components of plants, LER value.