Fındıkta (Corylus avellana L.) in vitro klonal çoğaltım olanakları
  1. Tez No: 27896
  2. Yazar: YURDAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FINDI?IN (Corylus avellana L) İN VÎTRO KLONAL ÇO?ALTIM OLANAKLARI M. Yurdal ŞAHÎN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yücel GÜLSEN 1993 Sayfa:41.Jüri: Doç. Dr. Yücel GÜLSEN Prof. Dr. Ali TANRISEVER Doç. Dr. Lami KAYNAK Bu çalışmada fındığın in vitro klonal çogaltım (micropropagation) olanakları amaçlanmıştı. Ancak eksplentlerin kahverengileşme nedeni ile kısa sürede canlılıklarını yitirmeleri, öncelikle kahverengileşmenin önlenmesini zorunlu kılmıştır. Bu amaçla çift fazlı besin ortamı, kağıt köprü ile desteklenmiş sıvı besin ortamı, hızlı transfer, besin ortamına antioksidant ve aktif kömür ilavesi gibi değişik yöntemler denenmiştir. Ayrıca eksplent alma zamanının da etkileri de incelenmiştir. Bazı uygulamalarda kahverengileşme oranı biraz düşürülebilmişse de, uygulamaların hiçbirinde kahverengileşme tamamen önlenememiş ve eksplentler bir aydan fazla yaşatılamamıştır. En düşük kahverengileşme oranı; kağıt köprülerle desteklenmiş sıvı ortamda (%80) ve ortama 100 mg/1 askorbik asit + 200 mg/1 sitrik asit ilave edilen besin ortamındaki kültürlerden (%80) elde edilmiştir. Her iki kültürde de eksplentlerin gelişme oranı diğer uygulamalardan daha yüksek olmuştur. Kağıt köprü ile desteklenmiş sıvı ortamdaki eksplentlerde canlılık oranı (%70) diğer uygulamalardan daha yüksek olmuştur. 10 g/l PVP ve 10 g/l aktif kömür katılan ortamdaki kültürler ile çift fazlı ortamdaki kültürlerde eksplent gelişimi ve canlılık oranlarının kontrol kültürlerinden daha düşük olduğu, eksplent kahverengileşme oranının ise aynı olduğu görülmüştür. Nisan-Mayıs aylarında alman eksplentlerde kahverengileşme oranı (%80); Temmuz-Ağustos'ta alınanlardan (%100) daha düşük olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İn vitro, fındık, kahverengileşme, Coryllus avellana L.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE POSSIBILITIES OF IN VITRO CLONAL PROPAGATION IN HAZELNUT (Coiylus avellana L.) M. Yurdal ŞAHİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Yücel GÜLSEN 1993, Page:41 Jury: Assoc. Prof. Dr. Yücel GÜLSEN Prof Dr. Ali TANRISEVER Assoc. Prof. Dr. Lami KAYNAK In this study it was our aim to investigate the possibilities of in vitro clonal micropropagation of hazelnut, but due to loss of explants as a result of browning it become imperative that browning should be prevented. To this end various methods were employed such as double phase nutrient medium, liquid medium supported by paper bridges, fast transfer, addition of antioxidants and activated charcoal into the nutrient medium. Moreover the effects of explant sampling date were also investigated. Although it was possible to lower the browning ratro in certain applications it could never be eliminated altogether and none of the explants survived more than a month. The lowest browning ratio was abtained from a liquid medium suppor ted by paper bridges and from a medium into which 100 mg/1 ascorbic acid + 200 mg/1 citric acid were added (80 %, 80 % respectively). In both, exp lant development ratio were higher than other applications. Survival ratio of explants in liquid medium supported by paper bridges (70 %) were higher than other applications. In applications in which 10 g/l PVP and 10 g/1 activated charcoal were added to the medium together with the apllication with double phase medum, the development and survival ratio of explants were lower than that of control cultures, whereas browning ratios were the same. Explants sampled in April-May displayed lower browning ratios (80 %) than those sampled in July-August (100 %). KEY WORDS: In vitro, hazelnut, browning, Coryllus avellana L.