İkinci ürüne uygun bazı kısa boylu çeltik genotiplerinin azotlu gübre dozlarına reaksiyonları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27894
  2. Yazar: MİTHAT N. GEVREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİMİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Anıştırma 1990 ve 1991 yıllarında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Menemen Uygulama Çiflliğindeki deneme tarlalarında yürütülmüştür. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünce geliştirilmiş II. ürüne uygun kısa boylu, erkenci ve yüksek verimli beş çeltik hattı (İZ- 160, IZ-300, TOAG-92, ANA/MAR, LAB/PG//520-N) araştırmaya alınmıştır. Aynı zamanda beş standart çeşit (CRM-9, RİBE, BALDO, KRASNODORSKY-424, LtDO)de kullanılmıştır. Denemede yer alan hat ve çeşitlere farklı azot seviyeleri (Ni0-Ni5-N2O-N25kg/da) uygulanmıştır. Hatlar tescil edildiklerinde, gereksinim duyulacak agronomik bilgi paketinin temel bilgileri, bu çalışmayla sağlanması amaçlanmıştır. 1990 ve 1991 yıllarında yürütülen bu çalışmada“yıl x doz x çeşit”interaksiyonuna yalnız sterilitede rastlanmıştır.“Doz x çeşit”interaksiyonuna göre ise m2'de salkım sayısı, kardeş sayısı, bitki boyu, ana salkım uzunluğu, vejetasyon süresi, olum süresi, sterilite %'si (üçlü interaksiyon önemli çıktığı için burada yer verilmeyecektir) ve pirinç randıman %'sinde rastlanmıştır.“Yıl x çeşit”interaksiyonu ise; m2'de salkım sayısı, bin dane ağırlığı, bitki boyu, ana salkım uzunluğu, vejetasyon süresi, olum süresi, sterilite %'si ve pirinç randıman %'sinde rastlanmıştır. Dekara çeltik verimi ve ana salkım dane sayısında üçlü interaksiyonlar ve diğer ikili interaksiyonlar önemli bulunmamıştır. Buna karşın, dozlar ve çeşitler arasındaki istatistiki farklılık önemli bulunmuştur. Denemede incelemeye alınan bütün karekterlerde yıllar arası fark ise istatistiki bakımdan önemli çıkmıştır. İki yıllık ortalama değerlere göre; en yüksek verim LİDO çeşidine aittir (S83.S kg/da). Bunu; LAB/PG//520-N hattı takip ederken, bulunduğu aynı istatistiki grupta ANA/MAR ve TOAG-92'de yer almaktadır. Gübre dozlarının verime etkisi ise beklendiği gibi quadratik (y=46.1 52+44.2 15x-1.139x2) olmuştur. N2o kg/da N uygulamasında en yüksek verim elde edilmektedir. Optimum verimi verecek ekonomik optimum azotseviyesi yaklaşık 19 kg/da bulunmuştur. N19 kg/da N uygulamasının geç ekilen tüm hatlar ve çeşitlerde önerileceği meydandadır. Metrekarede salkım sayısı, artan azot seviyesinden önemli ölçüde etkilenirken, en yüksek salkım sayısı N25 azot seviyesinde LAB/PG//520-N (421 salkım/m2) ve TOAG92 (329 salkım/m2) hattında gözlenmiştir. Ana salkımda dane sayısı, hat ve çeşitler arasında varyasyon gösterirken, en yüksek ortalama değer LİDO (62.7 dane/salkım) çeşidine ait olmuştur. Denemede azot seviyesinin arttırılması ile salkımda dane sayısı önemli oranda azalma göstermiştir. Çeltik- 1000 dane ağırlığı hat ve çeşitler arasında büyük bir varyasyon gösterirken, BALDO (37.2 gr) çeşidi istatistiki gruplamada ilk grubu oluşturmuştur. Hatlar arasında en yüksek 1000-dane ağırlığı ANA/MAR (33.6 gr) hatuna ait bulunmuştur. Artan azot seviyesi bitkide ortalama kardeş sayışım arttırmıştır. Denemede en kısa bitki boyu İZ- 160 (64.3 cm) hatunda, en yüksek bitki boyu ise KRASNADORSKY-424 (105.5 cm) çeşidinde ölçülmüştür. Hatlara ait vejetasyon süresi, ortalama vegetasyon süresinin altında kalırken, en kısa vegetasyon süresi İZ- 160 (89.9 gün) hattına ait olmuştur. Yüksek ve düşük sıcaklığın neden olduğu sterilite oranına, artan azot seviyelerinin etkisi yüksek olmuştur. En yüksek sterilite oram N25 azot seviyesinde RİBE (1990: %30, 1991: %33) ve LİDO (1990: %31, 1991: %29) çeşitlerinde tesbit edilmiştir. Denemede en yüksek ortalama % randıman oram LİDO çeşidine (%68.9) aittir. 1993 yılı yetiştirme maliyetlerine göre, üreticinin N2q kg/da N uygulamasında elde ettiği net kazanç 3.282.89 Tl/kg olarak bulunup yetiştirme maliyetinin 1.48 katı olmuştur. Sonuç olarak ikinci ürün koşullarında LİDO çeşidi ile LAB/PG//520-N, ANA/MAR ve TOAG-92 hatlarının 20 kg/da N uygulaması ile en yüksek verimin alındığı ortaya çıkmıştır. Optimum verim için ekonomik optimum azot seviyesi ise 19 kg/da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
66 8. SUMMARY The research was conducted at Menemen experimental farm in the area of Field Crops Department, Faculty of Agriculture, Agean University, during the year 1990-1991. In this study five rice genotypes (IZ-160, IZ-300, TOAG92, ANA/MAR, LAB/PG//520-N) were included in the trial. These genotypes were developed and genetically improved by the Department of Field crops, Faculty of Agriculture, Agean University and found suitable for the second crop due to their short stature, early maturing and high yielding capabilities, besides this five standard varieties (KRASNODORSKY-424, RÎBE, BALDO, CRM-9 and LIDO) were also used and tested simultanea against four nitrogen levels (10, IS, 20, 25 kg/da). Sterility was the only factor for which interaction for year x dose x variety coincided for this study conducted during the years 1990 and 1991. However according to the interaction between dose and variety, no of panicles/m2, no of tiller/m2, plant height panicle length, vegetation period, maturity period, sterility % and rice milling % were coincinding, more over year and variety interaction for no of panicles/m, 1000- grain weight panicle length, vegetation period, maturity period, sterility% and rice milling% were also coinciding. Three factorial interaction and other two factorial interactions for paddy yield/da and number of grains/panicle were not found significant. Contrary to this dose and variety interaction were found statistically significant. From statistical view point significant differences were observed between the years for all the characters studied in this experiment. According to the average figures of two years the highest yield (S83.5 kg/da ) was produced by variety LIDO. It was followed by LAB/ PG// 520-N genotype whereas ANA/MAR and TOAG92 were also found in the same statistical group. As expected effect of fertilizer doses on yield was observed as quadratic(Y=46. 152+44.2 15X- 1.139X-. The highest yield is obtained with the application of 20 kgN/da. Where as 19 kg/da N level was found economically optimum to get optimum yield. Obviously application of 19 kgN/da is suggested as suitable dose for all late sown varieties and lines67 Increasing dose uf nitrogen while effecting the panicle number/meter significantly produced the highest in case of LAB/PG//52Û-N (421 panicle/m2) genotype and in variety TOAG92 329 (panicle/m2) with a nitrogen dose of 25 kg/da. Number of grains/panicle showed variation between genotypes and varieties and the highest average value (62.7 groin/panicle) was notice in variety LJDO. In the trial the number of grains /panicle showed a remarkable decrease with the increasing rate of nitrogen. Although large differences were observed regarding 1000-grain weight between variety and genotypes, yet BALDO variety produced 37.2 gr 1000-grain weight and became in the first group according to statistical grouping. However within the genotypes the highest 1000-grain weight (33.6 gr) was found in case of ANA/MAR incrasing nitrogen level increased the average number of tillers. In this trial the shortest plant height 64.3 cm was observed in 12-160 whereas the longest plant height 10.5 cm was measured in case of KRASNODORSKY-424. The vegetative period in genotypes remained low as compared to average vegetative period and the shortest vegetative period 89.9 days was observed in 1Z-160. The temperature fluctuation effect on sterility increased with the increase in N rates. Highest sterility was observed with Nitrogen rate 25 kg/da in RIBE (1990: 30%, 1991: 33%) and in case of LIDO (1990: 31%, 1991: 29%). The highest milling % was pertaining to variety LIDO. According to the production prices for the year 1993, while obtaining a net profit of 3.282.89 Tl/kg by the produce, a benefit-cost ratio was observed as 1.48 with an application of 20 kg N/da. As a conclusion LEX) variety and LAB/PG//520-N, ANA/MAR and TOAG92 lines were found to be the high yielding with the application of 20 kg/daN under second crop conditions. 19 kg/da N level was found economically optimum to get optimum yield of the crop. IflrflW r-,-,;