Avrupa Topluluğu'nda süt ve ürünlerine uygulanan piyasa mekanizması sisteminin Türkiye'de süt sektörüne uygulanabilme olanakları
  1. Tez No: 27897
  2. Yazar: İSHAK BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA TOPLULU?U ' ND A SÜT VE ÜRÜNLERİNE UYGULANAN PİYASA MEKANİZMASI SİSTEMİNİN TÜRKİYE'DE SÜT SEKTÖRÜNE UYGULANABİLME OLANAKLARI İ S hak BOZKURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi anabilim dalı Danışman: Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN 1993, Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN Prof.Dr.Ayhan TUFAN Prof.Dr. Yavuz TEKELİO?LU Bu çalışmada AT ' nun süt ve ürünleri piyasa mekanizması sistemi hakkında bilgi verilmiş ve Türkiye'deki süt sektörünün özellikleri de anlatılmaya çalışılmıştır. AT ' na tam üye olmak isteyen Türkiye'de süt sektörünün kendine özgü sorunları vardır. Bunlar hammadde, kapasite, teknoloji, finansman gibi sorunlardır. Türkiye'de süt sektöründe AT 'da olduğu gibi özel bir piyasa organizasyonu yoktur. AT süt ve ürünleri piyasa mekanizması sisteminin uygulanabilmesi için böyle bir organizasyon kurulmalıdır.II Bu çalışmada ayrıca Türkiye'deki süt sanayicilerinin AT'daki sistem hakkında yeterli bilgi sahibi olmamalarının önemli bir sorun olduğu görülmüştür. Süt sanayicileri AT ile rekabetin mümkün olmayacağı endişesini taşımaktadırlar. İşletmelerin kapasitelerinin yükseltilmesi, kullanılan teknoloji düzeyinin artırılması ve modern işletmelerde işlenen süt oranının yükseltilmesi Türkiye Süt Sektörünün gelişebilmesi için gerekli unsurlardır. Sonuç olarak Türkiye'de Süt Sektöründeki mevcut koşullara bakıldığında düşük verim, düşük kapasite, yetersiz ve niteliksiz hammadde, sağlıksız üretim yapan işletmelerin varlığı, finansman vb. sorunlar çözülmeden AT süt ve süt ürünleri piyasa mekanizmasının Türkiye'de uygulanması Türkiye Süt Sektörü için büyük zorluklar yaratacaktır. Anahtar Kelimeler : Avrupa Topluluğu, Ortak Tarım Politikası, Süt Fiyat Mekanizması, Süt Üretiminde Teşvik, Sütün Pazarlanması, Eşik Fiyat, Prelevman, Refund.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis APPLICABILITY OF THE EC PRICE AND MARKET MECHANISM FOR MILK AND MILK PRODUCTS TO THE TURKISH MILK INDUSTRY İshak BOZKURT Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor: Prof. Dr. Gül can ERAKTAN 1993, Pages: Jury: Prof. Dr.Giilcan ERAKTAN Prof.Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr. Yavuz TEKELİO?LU Information provided on market mechanism of EC concerning milk and dairy products and the characteristics of Turkish milk sector has been reasonably explained. Milk and dairy products sector in Turkey as a country wishes to be a full member of EC, has some questions peculiar to dairy products sector. Such questions are related with raw material, capacity, technology, financing, etc. There is no any established market organisation as existing in EC in Dairy Products Sector in Turkey. As itIV is a matter of question to make sure the conformance with Common Agricultural Policy such a system of market mechanism for milk and dairy products should be established. Further, within the framework of such study, it has been noticed that there exists an important question for dairy product industrialists in Turkey to fail to have sufficient knowledge about the system prevailing in EC. Dairy products industrialists are worried about impossibility to compete with EC. Such measures as increasing the capacities of enterprises, elevating the level of technology currently employed and realization of higher rate of milk production are main elements for development of Turkish dairy products industry. Finally, when the existing conditions are closely observed we can say that application of EC milk and milk products market mechanism in Turkey will create for Turkish milk industry big difficulties without solving such questions as low level of yield, low capacity, insufficient and unqualified raw material, existence of such enterprises with unhealthy production, insufficient financing, etc. Key Words : European Communities, Common Agricultural Policy, Milk Price Mechanism, Encouragement in Production of Milk, Milk Marketing, Threshold price, Refund, Levy.