Tezer Özlü'nün yaşamı, yazınsal kişiliği, yapıtları ve kurmaca metinlerinde Cesare Pavese etkisi
Tezer Özlu?s life, literary personality, works of art and the effect of Cesare Pavese on her fictional texts
- Tez No: 279006
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Post-modern edebiyatın dayandığı temellerden biri olan metinler arasılık, pek çok yapıtta karşılaşılan bir özelliktir. Daha zengin okumalara olanak sağlayan bu özellik, Tezer Özlü'nün kurmaca metinlerinde de görülmektedir.Tezer Özlü, senaryo, öykü ve romanlarında İtalyan yazar Cesare Pavese'nin yapıtlarından ve yazınsal görüşlerinden etkilenmiştir. Bu çalışmada, öncelikle Tezer Özlü'nün yaşamı, yazınsal kişiliği ve yapıtları araştırılmış ve incelenmiştir. İkinci aşamada Cesare Pavese'nin yaşamı ve yapıtları hakkında kısaca bilgi verildikten sonra, günlüklerinde aktardığı yazınsal görüşleri belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, Tezer Özlü'nün Cesare Pavese'den hangi açılardan etkilendiği ve bu etkinin kurmaca metinlerine nasıl yansıdığı metinler arasılık kuramı bağlamında incelenmiştir. Çalışma sonucunda, iki yazarın metinleri arasında yapısal, teknik ve tematik benzerlikler olduğu görülmüştür. Bu benzerlikler alıntılarla örneklenmiş ve metinler arasılık kuramına göre açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The intertextuality which is one of the basis depended by post-modern literature is seen in many works of art. This feature providing the possibility of much more rich readings is also seen in Tezer Ozlu?s fictional texts.Tezer Ozlu is affected in her scenarios, stories and novels by Italian writer Cesare Pavese?s works of art and literary ideas. In this work, first of all, the life, literary personality and works of art of Tezer Ozlu are searched and examined. In the second part, after giving brief information about the life and works of art of Cesare Pavese, his literary ideas mentioned in his diaries are determined. In the last part of this work, in what ways that Tezer Ozlu is affected by Cesare Pavese and also how this effect reflects on her fictional texts in terms of the intertextuality theory are examined. In the end of this work, structural, technical and thematic similarities between the texts of those two writers are observed. Those similarities are illustrated with quotations and explained according to the intertextuality theory.