Yahudilikte nübüvvet
Prophethood in Judaism
  1. Tez No: 279007
  2. Yazar: EMİNE TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tanrı ile insan arasındaki bağlantıyı sağlayan peygamber ve nebiler; her toplum ve dinde farklı şekilde tezahür etmiştir.Nübüvvet, Yahudilikte önemli bir yer teşkil etmiştir. Yahudi hayatını derinden etkileyen Musa ve diğer peygamberle nebiler Tanah'ta sıkça bahsedilmiştir. Böylece peygamber ve nebiler Yahudiliği daha iyi anlaşılabilen bir din haline getirmişlerdir.Tezimizin giriş ve 3 bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde tezimiz ile ilgili teknik bilgiler sunacağız.Birinci bölümde; Yahudilikte nübüvvet ve vahiy konusunu işleyeceğiz. Yahudilikte nübüvvet bahsinde; nübüvvete imandan, neden peygamber ve nebi gönderildiğinden, nübüvvetin verilişinden, özelliklerinden ve derecelerinden bahsedeceğiz. Vahiy bahsinde ise; Yahudilikte vahiy anlayışından ve vahiy şekillerinden bahsedeceğiz.İkinci bölümde; Tanah'ta ismi geçen peygamber ile nebileri ve onlar için kullanılan kavramları işleyeceğiz. Bununla beraber peygamber ve nebiler ile ilişkilendirilen kohen, hikmetli kişi ve kraldan bahsedeğiz.Üçüncü bölümde ise Yahudilerin kutsal kitaplarına kısaca değineceğiz.Yahudilerin asırlardır tarih sahnesinden silinmemesinin nedeni olan peygamber ve nebileri elimizden geldiği kadar işlemeye çalışmamız; bir milletin maddi- manevi var olmasına neden olan peygamber ve nebilere sahip olmasındandır.
Özet (Çeviri)
The prophets and messengers providing relationship between God and humanbeing, in every society and religion has manifested itself in different ways.Prophecy has an important place in Judaism. Moses and other prophets that have deeply affected the Jewish life are mentioned frequently in Tanah. So that the Jewish prophets and messengers had provided the Judaism a better understanding religion.The thesis consists of an introduction and three chapters. In the introductory section will provide technical information related to our thesis.In the first part, we will handle the issue of revelation and prophecy in Judaism.We will discuss faith and believe in prophethood, reasons why sent messengers and prophets, and the features and degrees of prophet. In the Revelation section, we wil discuss revelation percipience in Judaism and forms of revelation.In the second section; we will handle the prophets and messangers mentioned inTanah and concepts used for each of them. Beside these, also we will discuss Kohen, the King and the wise people mentioning.The third section will discuss briefly the Jewish holy books.Why we discuss the prophets of Judaism is that this religion has the prophets being cause of not be deleted from the history.