Antik devirde mimari kurallar ve inşaat teknikleri
Architectural rules and building techniques in ancient times
- Tez No: 279013
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADİL TIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antik Yunan mimarisine ait ve günümüze kadar gelen mimari yapılar doğduğu büyüdüğü üç ana bölge olan Yunanistan, İtalya ve Anadolu da incelendiğinde Antik yunan Mimarisinde tapınak mimarisi , temel nizamlar, mimari akımlar incelendiğinde günümüz mimarisinden teknolojik yönden zayıf olmakla birlikte çok daha sanatsal ve emek isteyen yapılar oldukları rahatlıkla söylenebilinir.Dönem yapıları incelendiğinde özellikle dışa dönük mekânlar oldukları ve dış görünümleri ile oldukça etkileyici oldukları görülür, özellikle kesme taşlardan harçsız olarak yapılmış olan eserler işçilik ve zaman konusunda ne kadar cüretkâr olduklarını göstermektedir.Söz konusu tez kapsamında Yunan mimarisinde kullanılan malzemelerin temin edilmelerinden taşıma sistemleri, yapım teknikleri, uygulanan mimari kurallar ; kullanılan yapı araç ve gereçleri yayınlanmış olan yazılı ve görsel kaynaklar taranarak araştırılarak tarafımca incelenmiştir.Bu çalışmada ayrıca söz konusu Yunan mimarisi, başta Hermogenes olmak üzere dönem mimarları ve eserleri de araştırılarak incelenmiştir..
Özet (Çeviri)
It can be easily said that, when the three main districts, Greece, Italy and Anatolia, where these architectural buildings had been born and has grown are investigated; being weaker than nowadays architectural buildings, the ancient Greek temple architecture is far more artful and laborious.As the buildings of that period are investigated, it can be seen that, they are especially extrovert places and are quite impressive with their external appearances. In particular, the works which are built up of cut stones without mortar, indicates how aggressive they are on the on the work art and time subjects.In the scope of the above mentioned thesis, from obtaining the materials used in the load carrying systems in Greek architecture, up to the construction techniques , applied architectural rules and the construction tools which have been used, are researched by me via browsing the written and visual resources published in advance.Moreover, in this thesis the Greek Architecture is investigated by browsing the architects of that period and their works.