Aile mahkemesinin görevine giren davalar ve bunlara özgü yargılama usulleri
The cases dealth with by family court and their trial procedures
- Tez No: 279042
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUKAPI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Aile mahkemeleri 09.01.2003 tarihli ve 4787 sayılı ?Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Usullerine Dair Kanun? ile kurulmuştur. Kanunun amacı 1'inci maddesine göre aile mahkemelerinin kuruluş, görev ve yargılama usullerini düzenlemektir.Devletin ve toplumun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi ve varlığını devam ettirebilmesi, toplumun en küçük birimi aileye bağlıdır. Ailenin baştan sağlıklı kurulması ve varlığını devam ettirmesi zorunludur. Ailenin varlığını devam ettirebilmesi içinde hukuki açıdan da korunması gerekmektedir.Aile mahkemelerinin kurulmasından önce aile hukukundan doğan uyuşmazlıklar genel mahkemelerde görülmekteydi. Bu mahkemelerde aile hukukunun ilişkin davaların yanı sıra diğer hukuk davalarına bakmak durumda idi. Bu durum, aile hukukundan doğan uyuşmazlıkların kendinden beklenen işlevi yeterince getirmesine engel olmakta idi. Aile mahkemelerinin kurulmasına ilişkin kanunla aile hukukundan doğan dava ve işlere bakmak üzere, özel bir aile mahkemesi kurulmuştur.Aile hukukuna ilişkin uyuşmazlıklarda bir taraftan sayısı artarken, diğer taraftan gün geçtikçe daha karmaşık bir nitelik kazanmaktadır; bu nedenle çözüme kavuşturulması da uzmanlık gerektirmektedir. Dolayısıyla kanun özel aile mahkemelerinin kurulması yanı sıra aile mahkemelerinde göre alacak hakimlerinde evli, çocuk sahibi, otuz yaşını doldurmuş ve tercihen aile hukuku alanında lisansüstü eğitim yapmış olanların arasından atanmasını ve aile mahkemelerinde birer tane psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı atanmasını öngörmüştür.Aile mahkemeleri aile hukukundan doğan dava ve işleri görmek üzere kurulmuştur. Aile mahkemelerinde görülecek dava ve işler Aile mahkemelerinin kurulmasına ilişkin kanunun 4, 6 ve 9'uncu maddelerinde düzenlenmiştir.Bu çalışmada aile mahkemesinin görevine giren davaların nitelikleri anlatılmış ve davalara özgü yargılama usulleri açıklanmıştır. Konuların açıklanmasından, özellikle aile hukukuna ilişkin kaynaklardan faydalanmış, ana konu dışına çıkılmamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family courts were established 09.01.2003 with the law of -4787- on ?the law of family courts? establishment, duty and methods.? The aim of law according the first proviso is to arrange the establishment of family courts, duty, and judgement methods.The family that is the core unit of society is basic for society and goverment. It?s necessary to found the family in a correct way and keep its existance. In addition to this law should protect this unit.Before the establishment of family courts, the conflicts between the families was seen on general courts.In addition to this, other lawsuits were seen in this courts.This situation, the disagreement between the families couldn?t solve totaly. With the founding of family courts a new special family courts take the responsibility of family lawsuits.Both increasing the numbers of family disagreement and it?s getting more complex. For this reason there is need of experiment to solve the judges that must be married, have a child, at least over 30 and have master degree on family law must carry these qualities to be appointed besides concerned that a pedagogue , a psychologist and sociologist will be appointed.Family courts were founded to be seen that the works and lawsuits of family law. The works and lawsuits which will be seen in family courts were arranged the law of 4th , 6th and 9th provisos that related to family establishments.In this work the lawsuits? qualities have been told which related to family courts and the styles of trial were clarified. To be explained of subjects especially related to family laws? sources of supply were benefited and worked not to exit the main subject.