Ebu-Cafer Et-Tahavi'nin El-Akidetu't Tahaviyye'deki bazı kelami meselelerin değerlendirilmesi
Investigation of some theological issues in the Akîdetu?t-Tahâviyye of Ebu-Cafer et-Tahâvî
  1. Tez No: 279044
  2. Yazar: TEVFİK AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ebû-Cafer et-Tahâvî, İslam âleminde en az tanınan âlimlerden biri olmasına karşın, fıkıh, hadis, tefsir, tarih ve kelam sahasında en dolgun eserler veren imamlardan biridir. Akaid ilminin öne çıkan ilk eserlerinden El-Akidetu't-Tahâviyye, müellifin Ehl-i sünnet akidesini savunma gayesiyle kaleme aldığı küçük bir akide risalesidir. Tahâvî'nin bu eseri, İmam-ı A'zam'a atfedilen inanç esaslarını ilk defa doğru bir şekilde belirleyen eserlerden olması hasebiyle özel bir değere haizdir.İmam Tahavî'yi tanımak / tanıtmak ve O'nun Akîdesinin değerini ortaya koyan çabalara katkı sağlama gayesiyle yaptığımız bu çalışmamız iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde Tahâvî'nin yaşadığı dönem, siyasi, sosyal ve ilmi açıdan değerlendirilmiş; Tahavî'nin hayatı, geriye bıraktığı eserleri ve ilmi konumu hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci Bölümde ise El-Akîdetü't-Tahâviyye'de geçen, bilhassa kelâmî sahada üzerinde çokça tartışılmış; Nübüvvet, Ru'yetullah( Allah'ın görülüp, görülmemesi), Halku'l-Kur'an (Kur'an'ın yaratılıp, yaratılmadığı), Mürtekibü'l-Kebîre (Büyük Günah) ve Tekfir meselelerini mütalaa etmeye çalıştık. Sonuç kısmında ise işlenen konulara dair kısa bir değerlendirme ile çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
Ebu Cafer et-Tahâvî is an unnoticed scholar in the Islamic World, however he is one of the imams who compiled most comprehensive books in fiqh, hadith, tafsir and islamic theology. El-Akîdetu?t-Tahâviyye is a concise tractate about islamic faith written by Tahâvî in order to defend Ehl-i Sunna?s doctrines. The work is especially precious because of its early determination of dogmas/basic faiths ascribed to Imam-ı A`zam.Our work which aims to acquaint with Imam Tahâvî consists of two parts and a conclusion.In the first chapter, we discussed political, social and scientific aspects of Tahâvî?s period and introduced his life, works and scholary status.We studied in the second chapter issues most debated in islamic theology and presented in El-Akîdetu?t-Tahâviyye such as nubuvvet (prophecy), ru?yetullah (god?s vision), halku?l-quran (), murtekibu?l-kebire () and takfir (accuse of unbelief).We finished our treatise with the conclusion section which includes a succinct summary of the work.