Tahâvî şerhi bağlamında Abdülganî el-Meydânî'nin kelâm anlayışı
Abdülganî al-Meydânî's understanding of kalam in the context of Tahâvî commentary
  1. Tez No: 857735
  2. Yazar: ALAÜDDİN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnanca dayalı temel ilkeleri konu edinen eserlerin bir ihtiyaç ve zarurete bağlı olarak daha ilk dönemden itibaren kaleme alındığı bilinmektedir. Söz konusu edilen alandaki eserlerden biri de nesir kategorisinde telif edilen Ebû Caʽfer et-Tahâvî'nin (öl. 321/933) el-Akîdetü't-Tahâviyye'sidir. Tarihi süreçte Tahâvî'nin mezkûr eserine birçok şerh yazılmış, bu şerhler farklı perspektiflerde yorumlanmıştır. Çalışmamızın konusu olan Abdülganî el-Meydânî de (öl. 1298/1881) Tahâvî'nin mezkûr eserine şerh yazan bilginler arasında yer alır. Akâid türü eserlerden kelâma geçiş sürecinin önemli yapıtlarından kabul edilen eser, XIX. yüzyıl bilim anlayışıyla Meydânî'nin düşünce dünyasında şekillenerek yeni bir çehre kazanmıştır. Yaşadığı dönemin inanca dayalı problemlerine dikkat çekmesi ve Meydânî'nin fikrî altyapısını yansıtması bakımından bu çalışma önemli bir eserdir. Bu tezde Şam bilginleri arasında yer alan ve Hanefî ekolüne mensup olan Meydânî'nin kelâm anlayışı tüm yönleriyle ele alınmış, konuları işlerken takındığı tavırlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Ehl-i sünnet üst kimliğine aidiyeti ölçülmüş, argümanları getirirken başvurduğu yöntemler üzerinde durulmuştur. Onun kelâm anlayışının semantik, ilmî ve felsefî bir metod ekseninde yoğunlaştığını ifade etmek gerekir.
Özet (Çeviri)
It is known that works dealing with basic principles based on faith were written since the early period, depending on need and necessity. One of the books in the mentioned field is el-Akîdetü't-Tahâviyye by Ebû Caʽfer et-Tahâvî (d. 321/933), written in prose. Throughout history, many explanations were written for the book mentioned by Tahavi, and these explanations were interpreted from different perspectives. Abdülgani al-Meydani (d. 1298/1881), the subject of our study, is among the scholars who commented on this book. This book, which is considered one of the important works of the transition period from the akaid type works to the kalam genre, has gained a new face by being shaped in Meydani's world of thought with the 19th century understanding of science. This book is an important work in terms of drawing attention to the belief problems of the time he lived in and reflecting Meydani's intellectual background. In this thesis, all aspects of the theological understanding of Meydâni, who was among the Damascus scholars and a member of the Hanafi school, were discussed and the method he used while dealing with the subjects was tried to be determined. In addition, his belonging to the superior identity of Ahl al-Sunnah was questioned and the methods he used while presenting arguments were emphasized. It should be stated that his understanding of kalam focuses on a semantic, scientific and philosophical method.