Mehmet Akif Ersoy'da Tanrı problemi
Mehmet Akif Ersoy?s God problem
  1. Tez No: 279050
  2. Yazar: AYŞE GÜLÜSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma din felsefesinin en önemli meselelerinden Tanrı Problemi hakkında ve Mehmet Akif'in Tanrı Problemi açısından konumunu anlamak üzere yapılmış bir çalışma olmuştur.Mehmet Akif`in Tanrı'nın varlığının delillerini şiir ve yazılarında kullandığını; varlığın, kendisi hadis olmayan Allah'ın dileyip yaratması ile meydana geldiğini ifade ettiğini, Gaye ve nizam delilini çağrıştıran ifadelere şiirlerinde bolca yer verdiğini görmüş oldukMehmet Akif'in Tanrı'nın dilemesi ve yaratması meselesi hakkında çok detaya girmediğini, Tanrı'nın bir, tek, ezeli, ebedi ve hiç bir şeye muhtaç olmadığını söylediğini, Tanrı'nın sonsuzluğunu Tanrı'nın sahib olduğu yücelik büyüklük, olağanüstülük olarak ve kâinata bahşettiği sonsuz sayıdaki lûtuf ve ihsanları anlamında yorumladığını kavramış olduk.Mehmet Akif, kaderi, ?olacak olanları Allah'ın ezeli olarak bilmesi? olarak ifade eder. Akif'e göre Allah kişiye ancak çalıştığının karşılığını verir. Hiç bir zaman hiç bir kimseye hiç bir şekilde haksızlık etmez.Akif Allah'ın her şeyi bildiğini, insanı geleceği geçmişi tüm iyi ve zayıf yönleri ile bilirken insanın, hem Tanrı'ya dair hem de yarattıkları ile ilgili bilgisinin son derece sınırlı olduğunu söyler.Allah'ın ?Âdem'e secde edin emri? Allah'ın insana verdiği üstün değeri göstermektedir.Akif, Allah'ın kullarının çalışıp, zengin olmalarını istediğini ve şık giyinmelerinden hoşlandığını belirtmiştir. Akif ?inanıyorum? diyen birinin inancının gereğini yerine getirmesinin önemi üzerinde durmuştur.Akif'e göre, Allah bir şeyin olmasını dilerse dilediğini gerçekleştirecek güç ve kudrete sahiptirMehmet Akif üzerinde yapılabilecek yeni felsefi çalışmalar konusunda söyleyeceğimiz şey, Akif'in sanat, eğitim, siyaset felsefesi ve karşılaştırmalı felsefi çalışmalar için zengin bir kaynak olduğudur; bundan da anlaşılacaktır ki Akif; sadece bir şair değildir. O vatanını ve insanlığı çok seven bir mü'mindir.
Özet (Çeviri)
It is a study to understand one of the most important problems of religion? God Problem? and Mehmet Akif?s view on it.We saw that Mehmet Akif had used God?s existence in his poems and writings, expressed existence not as hadith by God?s willing,given place to expressions connotating evidences of Purpose and law.We have understood that Mehmet Akif doesn?t go into detail about God?s willing and creation, says that God is the only one and only, eternal, perpetual and Gani and accepts God?s infinity as his own greatness, generosity, hugeness and his unlimited favor and goodness bestowed to the earth.Mehmet Akif expresses destiny as `information of Allah about coming happennings? Akif believes that Allah gives equivalent of what human does.Allah never treats anyone unjusticely under no circumstance.Akif states while Allah knows everything, human, future and past with its good and bad ways, human has limited information of God and and his creatures.Allah?s command `kowtow to Adam? shows Allah?s high value of humans.Akif, points out that Allah wants human beings to work and become wealthy and likes their dress up smartly. Akif emphasized the importance that one who says `I believed? need to do his belief?s necessity.According to Akif, if Allah wants something happen,he has power and might to make it happen.The thing we need to say about new philosophic studies on Akif is that Akif is a wealthy source for art, education, philosophy of policy and comparative philosophic studies, and it can be understood that Akif is not just a poet.He is a believer who loves his land and humanity.