Tarihöncesi Anadolu'da boğa tasvirleri ve kültürel ilişkileri
Bull depictions and their cult relations in prehistoric Anatolia
  1. Tez No: 730706
  2. Yazar: GÜLDALİ AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RALF HEINRICH BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Anadolu'da en erken örneği, Epi-Paleolitik Dönemde görülmeye başlayan boğa tasvirleri, dönemsel olarak devamlılığını koruyarak değişik versiyonlar ile birçok malzeme üzerine işlenmiştir. Asıl simgesi güç, kuvvet ve üreme ile ilişkilendirilmiştir. Paleolitik Dönemden Tunç Çağına kadar erilliği simgeleyen boğa kültürü, Tunç Çağı ile birlikte Hitit geleneğinde tanrısal bir algıya bürünerek baş Tanrı Teşup' un yeryüzündeki temsilcisi olarak kabul edilmiştir. Anadolu toprakları üzerinde hiçbir zaman önemini yitirmemiş olan boğa kültü, sadece tarihöncesi dönemlerde değil, tarihi dönemlerde kullanılmıştır. Hatta günümüzde dahi kurban edilerek kutsallığını hiçbir zaman kaybetmemiş olan boğanın kafatasları ise bereketin simgesi olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bull depictions, the earliest example of which began to be seen in the Epi-Paleolithic Period in Anatolia, were produced from various materials in different versions, maintaining their continuity trough time. Its original symbol is associated with power, strength and reproduction. The bull culture, which symbolizes masculinity from the Paleolithic Period to the Bronze Age, assumed a divine perception in the Hittite tradition with the Bronze Age and was accepted as the representative of the chief God Tesup on earth. The cult of the bull, which has never lost its importance on Anatolian lands, was used not only in prehistoric times, but also in historical periods. Even today, the skulls of the bull, which has never lost its sanctity by sacrificing, are used as a symbol of fertility.