Balkan muhacirlerinin Konya vilayetine iskânı (1923-1933)
The settlement of Balkan immigrants to the province of Konya (1923-1933)
- Tez No: 279074
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÜÇÜKDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5262
Özet
Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda (1923-1933) Balkanlardan Anadolu'ya büyük bir göç olayı yaşanmıştır. Bu göçleri ve iskân politikalarını genel olarak inceleyen çok sayıda eser mevcut olmakla beraber, bu büyük olayı mahallî tarih açısından il bazında ele alan çalışmalar yok denecek kadar azdır. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde uzun süren savaşlarda kaybedilen insan sayısının çok olması ve bu dönemde azınlıkların Konya ilinden göç etmeleri yüzünden, bu ilin demografik yapısı büyük ölçüde değişmiş, çalışan insan sayısı azalmıştır. Bu da Konya'nın sosyo-ekonomik yapısını olumsuz etkilemiştir. Bu sebeble Cumhuriyet'in ilk yıllarında Balkanlar'dan göç alınırken Konya ve çevresine de çok sayıda muhacir yerleştirilmiştir. Buradan hareketle hazırlanan ? Balkan Muhacirlerinin Konya Vilayetine İskânı (1923-1933)? adlı araştırmamız, dört ana bölümden oluşmuş ve coğrafi olarak da Cumhuriyet Dönemi Konya'sının idarî sınırlarını içine almıştır. Zaman olarak ise 1923-1933 yılları arası olarak sınırlandırılmıştır. Bu tarihler arasında Konya'ya iskânları yapılan mübadil muhacir ve göçmenlerin hangi tarihlerde, nerelerden, hangi göç yollarını kullanarak geldikleri, nerelere yerleştirildikleri, devletin bu muhacirleri sosyal ve ekonomik hayata intibak ettirmek için yaptığı çalışmalar incelenmiştir. Sonuç olarak o günlerde gerçekleştirilen bu büyük nüfus hareketlerinin Konya iline sosyo-ekonomik yönden olan etkileri ve sonuçları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
During the first years of the Turkish Republic (1923-1933), a major transmigration from the Balkans to Anatolia occurred. Although there are many studies analyzing these migrations and the settlement policies in general, studies dealing with these events from the perspective of local history at city province level are very scarce. The long-lasting wars in the first quarter of the 20th century and the migration of the minorities from Konya had an immense effect on the demographic structure leading to the depopulation and decrease in the labor- force of this area. This had a negative influence on the socioeconomic structure of Konya. Thus, many immigrants were settled in the province of Konya and in the surroundings during the first years of the Turkish Republic. This fact led to the present study entitled ?The Settlement of the Balkan Immigrants in Konya (1923-1933)? consisting of four chapters and geographically confined to the administrative area of Konya during the era of the Turkish Republic and with the years of 1923-1933. The present study focuses on the settlement of the immigrants and fugitives in Konya within 1923-1933; particularly on the date of their migration, their routes to Konya, the areas settled, and the endeavors of state to incorporate these into the social and economic life. The outcomes of this study show the impact and results of these major migrations to the socio-economic life of Konya in those years.