Gastronomi turizminin turizm eğitimi programlarındaki yeri ve önemi ?bir uygulama-
The place and importance of gastronomy tourism in the tourism education programs - an application-
  1. Tez No: 279104
  2. Yazar: HASAN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, gastronomi turizminin turizm eğitim programlarındaki yeri ve öneminin belirlenmesidir. Araştırma'da Selçuk Üniversitesine bağlı turizm eğitimi veren önlisans programlarında okutulan gastronomi içerikli derslerin çeşitli özellikler açısından durumu incelenmiştir. Araştırma'da ayrıca bu programlara devam eden öğrenciler arasından rasgele örneklem yöntemi ile seçilen 298 öğrenci üzerinde genel tarama modeli uygulanarak öğrencilerin gastronomi turizmine ilişkin bilgi düzeyleri ve tutumları anket formu aracılığıyla toplanmıştır.Araştırma bulgularına göre, gastronomi içerikli dersler Ağırlama Hizmetleri programında 12 ile 29 kredi arasında okutulurken Turizm ve Seyahat Hizmetleri programında 2 kredi olarak okutulduğu belirlenmiştir. Turist rehberliği programında ise gastronomi içerikli derslerin yer almadığı saptanmıştır. Öğrencilerin, gastronomi turizmine ilişkin sorulardan aldıkları toplam puan ortalaması 50,43±0,38 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the place and importance of gastronomy tourism among the education programs. In this study, the situation of courses that are lectured in Tourism Education of Associate Degree Programs in Seljuk University has been examined regarding various features. Also, general scanning model has been applied to 298 students who are selected randomly among the students of those programs and the knowledge level and attitudes of students about gastronomy tourism was gathered through inquiry form.In accordance with research findings, it was determined that the courses including gastronomy context are lectured in Entertainment Services Program between 12 and 29 credit but it is lectured as 2 credits in Tourism and Travel Services Program. It was determined that the courses including gastronomy context are not lectured in Tourist Guidance Program. The total mean of the students from the questions about gastronomy tourism was found as 50,43±0,38.