Belediye hizmetlerinde vatandaş memnuniyeti: Silifke örneği
The Silifke example of citizen satisfaction in municipality services
  1. Tez No: 279105
  2. Yazar: HAKAN ALPTÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Halka en yakın hizmet birimi olan belediyelerin, halkın ihtiyaç ve isteklerine duyarlı davranmaları, halkın sürekli desteğini ve beğenisini kazanmaları belediye yönetimleri için önemli bir durumdur. Bu çalışmanın belediyeler açısından, halkın belediye hizmetleri ile ilgili görüşleri, hizmet kalitesinden memnuniyet veya memnuniyetsizliklerinin belirlenmesi, belediyelerin hizmet etkinliklerinin arttırılmasında veya hizmet sunumunun değiştirilmesinde belediye yönetimlerine yol göstermesi bakımından katkısı olacağı düşünülmektedir.Bu çalışmada Silifke Belediyesinin hizmetlerinden, Silifke'de yaşayan vatandaşların memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmış ve cinsiyete, yaşa, eğitim düzeyine, gelir düzeyine ve ikamet edilen mahalleye göre algılanan memnuniyet düzeyi arasında farklılık araştırılmıştır. Hizmetlerden memnuniyet düzeyini belirlemek için Silifke'de 469 bireye anket uygulanmıştır. Vatandaş memnuniyetinin belirlenmesinde frekans dağılımı, farklılıkların tespitinde ise t-testi ve anova analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important situation to act sensitively towards public's need and desires and get public's constant support and regard for the municipals authorities, the closest service unities to the public .It is thought that ın terms of municipals this endeavorings will contribute to the municipal administrations in leading about the public's opinion related to services of municipal, determination of pleasures or disapprobations about manucipal's service, increasing of service activities or the changing of delivering service.In this paper, it is researched that whether there is a difference between sex, age, level of education, level of income, accommadation and it is aimed to point the degree of satisfaction of Silifke citizens owing to services of Silifke Municipality. In Silifke it is conducted a survey on 469 individual in order to measure the degree of satisfaction with the services bestowed by municipal. In determining the citzen satisfaction, frequency distribution and in detection of differences, t-test and anova analysis are applied.