Çiftlik hayvanlarında biyoteknolojiden yararlanma olanakları
  1. Tez No: 27912
  2. Yazar: TURGUT ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
143 ÖZET Çeşitli alanlarda gelişen teknolojilerle birlikte bitkisel ve hayvansal üretimde de yeni uygulamalar gündeme gelmektedir. Birim hayvandan alınan verimlerin miktarı, kısa zaman içerisinde büyük bir artış göstermiştir. Yüzyılın başında gelişmeye başlayan yapay tohumlama, günümüzde hayvan yetiştiriciliği alanında, kolaylıkla gerçekleştirilen bir biyoteknolojik uygulama durumuna gelmiştir. Embriyo aktarımı alanında, YT kadar olmasa da önemli gelişmeler yaşanmıştır. Yapay tohumlamanın kısa zamandaki hızlı gelişimi düşünüldüğünde, günümüzde ticari boyutlarda uygulama konumuna ulaşabilmiş EA tekniğinin uygulanmasının da sıradanlaşacağı söylenebilir. EA ' yla doğrudan bağlantılı yeni biyoteknolojik gelişmeler, canlı fabrikaların üretimini gerçekleştirmeye adaydırlar. Embriyoların ve üreme hücrelerinin dondurularak saklanması çalışmaları, yumurta hücresinin dondurularak korunmasında güçlükler içermekle birlikte yenilikleri üretmeye devam etmektedir. in vitro dölleme tekniğiyle canlı ortam dışında embriyo üretimi çeşitli türdeki çiftlik hayvanlarında başarılmıştır. Bu alandaki gelişmeler istenen nitelikteki hayvanların fazla miktarda üretilmelerini ve tükenme tehlikesi altında olan türlerin korunmalarını sağlayacaktır. Embriyoların bölünmesiyle ikiz ya da çoğuzların üretilmesi hayvancılık alanında gerçekleştirilen devrimlerden birisi olacaktır. Günümüzde tek yumurta ikizi bireyler çeşitli türlerde sınırlı da olsa üretilmektedir. Yine, klonlama, gen aktarımı, cinsiyet belirleme gibi hayvansal üretimde gelişmeye başlayan biyoteknolojilerle birlikte gelecekteki hayvansal üretimin çok daha farklı bir durumda yaşanacağını ve doyurucu olacağını söylemek öngörü olmasa gerek. Türkiye hayvancılığında ise biyoteknolojik uygulamalardan yararlanma oldukça düşük düzeydedir. Uzun yıllardan bu yana uygulanmakta olan Yapay Tohumlama yeterli etkinlikte değildir. Embriyo aktarımı ve üremenin hormonlarla denetlenmesi alanlannda daha çok araştırma düzeyindeki uygulamalar söz konusudur. Yeni gelişen teknikler alanında yapılan araştırma ise yok gibidir.
Özet (Çeviri)
144 SUMMARY Technological developments in different fields bring about new applications in plant and animal production. Productivity per animal has increased in a short period. Artificial Insemination (AI) which was first developed at the beginning of this century is now a very simple biotechnological application in animal production. Embryo Transfer technology (ET) has also developed but not as much as AI. When we consider the rapid development in AI it is clear that ET will also became widespread in few years. New biotechnological applications based on ET will make biological factories a reality. Studies on the freezing of embryos and gametes enabling new developments in biotechnology altough there are some difficulties in freezing oocytes. Embryo production by In-Vitro-Fertilisation (IVF) has been succesfully applied to different species of farm animals. Developments in IVF produce animals with high productivity. It will also help to preserve wild species in danger of extinction. The production of identical animals by Embryo-Splitting will be a biotechnological revolution in animal breeding. At present, the production of identical twins by Embryo- Splitting is already beeing carried onto a limited extent in certain animal species. It is clear that animal production in the future will be greatly changed and improved by newly developing techniques such as Cloning, Gene Transfer and the Sexing of Embryos. In Turkey the practical application of biotechnological developments to animal breeding remains at a very low level. Even AI, which was introduced into this country many years ago, still plays a small part in animal breeding. Techniques such as ET and control of reproduction with hormones remain confined to the laboratory. There is virtually no research into new developments such as cloning, IVF, sexing of embryos '?1 İJ.İÜ ;J JTJ ;