Çiftlik hayvanlarında brusellozisin serolojik tanısında kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of methods used in serological diagnosis of brucellosis in livestock
  1. Tez No: 780523
  2. Yazar: HARUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Brusellozis, zoonotik karakterinin yanı sıra koyun, keçi ve sığır gibi çiftlik hayvanlarında abort, infertilite gibi dölverimi problemleri ile süt ve et üretim ve kalite kaybına yol açan infeksiyöz bakteriyel bir hastalıktır. Bu ekonomik kayıpların önlenmesinde uygulanacak kontrol ve koruma çalışmalarının planlanması için brusellozisin yayılımını ve prevalansını bilmek oldukça önemlidir. Bu tür çalışmalarda hızlı ve güvenilir sonuç veren tanısal bir laboratuar testinin olması büyük fayda sağlamaktadır. Çiftlik hayvanlarında brusellozisin teşhisinde serolojik tekniklerin kullanılabilirliği, karşılaştırmalı analizi ve duyarlılıklarının belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada, geleneksel işletmeciliğin yapıldığı Kars yöresine ait atık hikayesi olan ve brusellozise karşı aşılanmamış 100 inek ve 100 koyun ile 100 adet at küme örnekleme yöntemi ile çalışmaya dahil edildi. Brucella antikorlarının varlığı Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Aglütinasyon Test (SAT) ve NERIFA teknikleri ile araştırıldı. B. abortus S99 suşundan hazırlanan Rose Bengal boyası ile boyanmış ticari RBPT antijeni ile serum örneği temiz bir lam üzerinde karıştırılarak 4-5 dk içinde oluşan aglütinasyon pozitif olarak kabul edildi. B. abortus S99 suşundan hazırlanan Brucella tüp aglütinasyon antijeni ilavesi ile 1/10 ile 1/320 arası son konsantrasyonları hazırlanan serum örneklerinden 37 ⁰C'de bir gece inkübasyonunu takiben dantelâ tarzında çökelti verenler pozitif reaksiyon olarak kabul edildi. Tanısal titre olarak inek ve atlar için 1/40 ve üzeri, koyunlar için 1/20 ve üzeri dilüsyonlar dikkate alındı. Hızlı immün-filtrasyon tekniği ile anti-Brucella lipopolisakkarit (LPS) antikorlarını tespit etmek amacıyla kullanılan NERIFA testinde serum örnekleri üretici firmanın talimatları doğrultusunda işlendi ve test penceresinin sağındaki test alanı ile solundaki internal kontrolün renk yoğunlukları karşılaştırılarak sonuçlar kuvvetli pozitif, zayıf pozitif ve negatif olarak değerlendirildi. İncelenen 100 inek kan serum örneğinin RBPT ile 26 (%26)'sı, SAT ile 23 (%23)'ü ve NERIFA ile 25 (%25)'i, 100 koyun kan serum örneğinin RBPT ile 18 (%18)'i, SAT ile 14 (14)'ü ve NERIFA ile 21 (%21)' i ve 100 at serum örneğinin RBPT ile 13 (%13)'ü, SAT ile 14 (%14)'ü ve NERIFA ile 12 (%12)'si Brucella antikorları yönünden pozitif saptandı. NERIFA'nın sensitivite ve spesifitesi ineklerde sırasıyla %87 ve %93; koyunlarda %85 ve %89; atlarda %78 ve %98 olarak saptandı. NERIFA ile RBPT arasındaki uyuşma inek (kappa: 0,921) ve atlarda (kappa: 0,862) mükemmele yakın iken; koyunlarda (kappa: 0,713) önemli derecede uyuşma sağlandı. Çiftlik hayvanlarında Brucella infeksiyonlarının teşhisinde saha ve sınırlı laboratuar koşullarında NERIFA'nın RBPT gibi hızlı tarama testi olarak kullanılabileceği ve sonuçların daha ileri tekniklerle (c-ELISA) doğrulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis, possesses a zoonotic character, is a infectious bacterial disease that causes abortion and infertility problems, losses in milk and meat production and quality in farm animals such as sheep, goats and cattle. To know the prevalence and spread of brucellosis is very important for the planning of control and preventive measures applied in the prevention of economic losses. Existence of a fast and reliable diagnostic laboratory test would provide great benefits in these process. In this study, it was aimed to determine the availability, comparative analysis and sensitivity of serological techniques for the diagnosis of brucellosis in livestock. One hundred cattle and 100 sheep with a history of abortion and have not been vaccinated against brucellosis and 100 horse from the farms of traditional management in Kars region were included in the study with a cluster sampling method. Brucella antibodies were tested through Rose Bengal Plate Test (RBPT), Serum Agglutination Test (SAT) and non-enzymatic rapid immunofiltration assay (NERIFA). Commercially available RBPT antigen prepared from B. abortus S99 strain and stained with Rose Bengal stain was stirred on clean slide with serum sample and the agglutination occured within 4-5 minutes were considered positive. The serum samples with the final concentrations between 1.10 and 1/320 through the addition of tube agglutination antigen prepared from B. abortus S99 strains were considered positive with a lace style precipitate after overnight incubation at 37 ⁰C. Of these 1/40 and above for the cattle and horse and 1/20 and above dilutions for sheep were considered as diagnostic titer. In NERIFA used for detection of anti-Brucella lipopolysaccharide (LPS) antibody with rapid immuno-filtration technique, serum samples were tested in accordance to the manufacturer's instructions and the results were fixed on as strong positive, weak positive or negative by comparing of the color density of the test area and internal control on the right and left side of the test window, respectively. Out of 100 cattle samples 26 (26%) were detected positive in RBPT, 23 (23%) in SAT and 25 (25%) in NERIFA in terms of Brucella antibodies. Out of sheep serum samples 18 (%18) with RBPT, 14 (14) with SAT and 21 (%21 with NERIFA were found positive. For horse samples 13 (%13) with RBPT, 14 (%14) with SAT and 12 (%12) NERIFA were positive for Brucella antibodies. The sensitivity and specifity of NERIFA was found as 87%and 93% in cattle, 85% and 89% in sheep and 78% and 98% in horse. The aggrement between NERIFA and RBPT was found as almost perfectly in cattle (kappa: 0,921) and horse (kappa: 0,862), while substantially in sheep (kappa: 0,713). NERIFA can be used as a fast screening test such as the RBPT in the diagnosis of Brucella infections in farm animals both in the field and in limited laboratory conditions and the results are needed to be verified with more advanced techniques like c-ELISA.