11 Eylül Dönemi sonrası ABD ve AB'nin terör konusundaki kurumsal bakış açıları
Institutional perspectives of USA and EU on terror in the aftermath of September 11
  1. Tez No: 279201
  2. Yazar: MUSTAFA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
11 Eylül 2001 Terör Saldırılarının Yakın Dönem Siyasi Tarihinin en önemli olaylarından birisi olduğu ve son dönem Dünya Siyasetinin şekillenmesinde büyük pay sahibi olduğu kabul edilmektedir. Bu saldırılar özellikle, Amerikan Dış Politikasının Ortadoğu'ya yönelmesi ve Afganistan ile Irak Askeri Harekâtlarının yaşanmasına neden olması açısından oldukça önemlidir. AB açısından bakıldığında ise Birlik Olma yolunda hızla ilerlenirken terörist saldırılar sonrasında Güvenlik konusuna verilen önemin artması gerektiği düşünülmeye başlanmış, bunun yanında özgürlükleri kısıtlayıcı bazı tedbirlerin alınması tartışılmaya başlanmıştır.Bu sırada Madrid ve Londra Terörist Saldırılarının yaşanması ile birlikte her zaman birinci planda tutulan İnsan Hakları ve Özgürlükler konuları, Güvenlik Olgusu karşısında değer kaybetmeye başlamış ve bunun sonucunda özgürlük kısıtlayıcı bazı uygulamalara gidildiği gözlemlenmeye başlanmıştır.Bu çalışmanın araştırma problemi; 11 Eylül 2001 Terör Saldırıları sonrasında ABD ve AB'nin Güvenlik konusuna verdikleri önemin, dolayısıyla bu konuda geliştirdikleri yeni uygulamaların değerlendirilmesi olarak ifade edilebilir. Bu bağlamda bu çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür:a)11 Eylül 2001 sonrasında özellikle ABD'nin Terörizm'e bakış açısı nasıl değişmiştir ve bu değişimin etkileri kendini nasıl göstermiştir ?b)AB açısından, bahse konu Terör saldırıları ne tür yenilikler getirmiş, AB'nin Terörizm'e bakışı ne olmuş ve bu saldırılar AB'de neleri değiştirmiştir ?Bu sorulara cevap ararken geniş manada bir literatür taraması yapılmıştır ve güncel kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
September 11, 2001 terrorist attacks are accepted as one of the most important events for the recent part of the world political history and also having a great part in shaping the recent world political system. These attacks are substantially important in becoming a base for the operations against Afghanistan and Iraq and especially American Foreign Policy orienting towards the Middle East. If it is looked from the point of EU, when they were advancing quickly on the way of becoming a union, however, after the terrorist attacks, they began to think some measures restricting the freedom.After the terrorist attacks in Madrid and London in 2004 and 2005, respectively it has been observed that Human Rights and the Freedom issues have been always at the forefront for EU but these have begun to lose in value in the face of Terrorism Phenomenon and as a result some restrictive practices against freedom have been carried out.Research problem of this study is; to evaluate the importance given by USA and EU to the Terrorism issue after the September 11, 2001 terrorist attacks and, accordingly, their recently developed practices on this issue. In this context the main purposes of this study are as follows;a)How did the viewpoint, especially of USA, against terrorism change in the aftermath of September 11, 2001 and how did the effects of the change manifest itself?b)For EU, what kind of changes were introduced via these mentioned terrorists attacks, what has the standpoint of EU been against terrorism and what was changed in EU after these attacks?During the research, an extensive literature search was carried out and contemporary resources were used.