Bilim felsefesinde nesnellik tartışmaları: Sokal örneği
Discussions of objectivity in the philosophy of science: Sokal?s model
  1. Tez No: 279212
  2. Yazar: DEMET YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM S. DAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çağdaş dönemde moda olan göreci tutumlar, çeşitli etkinlik alanlarında boy göstermektedir. Söz konusu göreci düşünceler özellikle bilim felsefesinde kendisini hissettirmektedir. Bu Nedenle çalışmamızın temel konusunu bu göreci tutumlar ve bu tutumların realist bakış açısıyla eleştirilmesi oluşturmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde çağdaş bilim felsefesinde önemli bir yere sahip olan ve ortaya koydukları bilim anlayışıyla isimlerinden çokça söz ettiren Thomas Khun ve Paul Feyerabend'in düşüncelerindeki göreci tutumlara değindik. Bahsi geçen düşünürler, çağdaş dönemde postmodern düşüncelere zemin hazırlaması bakımından önemli etkilere sahiptir. Bu nedenle bu düşünürler çağdaş dönemdeki relativist öğeler olarak değerlendirilmiş ve kimi realist bakışaçılarınca eleştirilmişlerdir.İkinci bölümde ise bahsi geçen göreci bilim anlayışlarını Jhon Searle ve Alan Sokal'ın realist pencereden yaptıkları eleştirilerine yer verdik. Bu eleştiriler relativizmin kusurlu yanlarını veyarattığı olumsuz sonuçları üzerinedir. Alan Sokal bir fizikçi olarak, çalışma arkadaşı Bricmont ile ele aldığı çalışmalarda postmodern anlayışa özgün eleştiriler getirmiştir. Biz çalışmamızda yapılan bu eleştirilerin sadece bilgi ve bilim felsefesi ile ilgili noktalarına değindik. John Searle ise çalışmamızda bilim felsefesinin dışında, realist noktada duran bir düşünür olarak yer almıştır. Sokla'ın düşüncelerine benzer realist kaygılarla, gerçeklik nesnellik kavramları ile ilgili düşünceleriyle nesnelci tavrın bir ayağını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Relativist attitudes, which are in fashion in contemporary period, appear in various domains. Aforesaid relativist arguments become efficient especially in philosophy of science. Therefore these relativist attitudes and criticism of these attitudes with a realistic viewpoint constitute the basic subject of our study.In the first part of our study, we have mentioned relativist points of arguments of Thomas Khun and Paul Feyerabend who have an important position in contemporary philosophy of science and made indelible impression with their understanding of science. Aforesaid philosophers have great influence in providing a basis for postmodern arguments in contemporary period. For this reason these philosophers were seen as relativist elements in contemporary period and criticised by the ones with realistic viewpoints.In the second part of the study there are critics made by Jhon Searle and Alan Sokal with a realistic point of view on aforementioned relativist understandings of science. These critics are about incommensurate aspects of relativism and the adverse outcomes of it. Alan Sokal as a physicist has produced original critics on postmodern understanding in his works discussed with his workmate Bricmont. In our work we have referred only some point of these critics which are about philosophy of science and epistomology. John Searle, on the other hand, has a role as a realistic philosopher in our study, besides a part of philosophy of science. With similar realistic worries that of Sokal, and his opinions about reality and objectivity he has an important role in objectivist attitudes.