Kant'ta nedensellik ve özgürlük
Causality and freedom on Kant
- Tez No: 160702
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
m ÖZET Kant, aydınlanma döneminin en önemli düşünürlerindendir. Onun felsefesi, usa yaptığı vurgunun ağırlığı nedeniyle ülkücü olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte bilgi kuramında deneyime verdiği önem onu aynı zamanda gerçekçiliğe yaklaştırır. Kant'ın doğa felsefesi ve ahlak felsefesi arasında ki karşıtlıktır buna yol açan. Doğa felsefesinin temel kavramı nedenselliktir; ahlak felsefesinin ki ise özgürlük. İlk çalışmaları doğa bilimleri ile ilgili olmasına rağmen, Kant'ın dizgesini belirleyen, bilgi kuramının eksenini oluşturan, ahlak felsefesidir. Doğa felsefesi tüm varolanlarla ilgilidir. Ahlak felsefesi ise olması gerekenle. Kant bu iki dünyayı, bilgi kuramının en özgün yönü olan kendinde şey ve görüngü ayrımı yoluyla temellendirir. Doğada egemen olan nedenselliktir. Dolayısıyla duyulur dünya tümüyle belirlenmiştir, burada özgürlükten söz edilemez. Kendinde şeylerin dünyasında ise egemen olan özgür istençtir. Ahlak yasasının varlık koşulu olan özgürlük ancak burada nesnel geçerlilik kazanabilir. Kant'ın bilgi kuramında Newton'un belirgin bir etkisi vardır. Newton'un hareket yasaları ile tüm evrenin gizinin çözüldüğü düşünülüyordu. Kant'ta aynen Newton gibi birkaç ilkeden yola çıkarak hem doğanın hem de insan davranışlarının açıklanabileceğini iddia eder. Bilgi kuramını Newton yasaları ile koşutluk içinde oluşturur. Kant'ta göre bilgi, bilginin nesnesi öznenin bilme tarzı ile belirlenmiştir. Anlama yetisi kavramı olan kategoriler, bilme tarzının araçlarıdır. Ancak bu kategoriler yalnız görüngülere uygulanabilirler. Kendinde şeyin bilgisi insan usunun kavrama yeteneğinin dışındadır. Usta a priori varolan bu kavramlar aracılığı ile doğaya yasalar dikte edilir. Bu anlamıyla nedensellik, insan usunun doğaya yerleştirdiği anlama yetisi kavramıdır. Doğada ki belirlenimci düzeni olanaklı kılan şey, usun doğaya yüklediği nedensellik yasasıdır. Kant'ın Hume eleştirisi nedensellik kavramı üzerine kurulmuştur. Doğada ki düzenli yapıyı alışkanlıkla açıklayan Hume karşı Kant'ın yanıtı; nedenselliği usa hapsederek doğadaki zorunluluğu kurtarmak olmuştur. Nedenselliğin bu şekilde tanıtlanmasının özel bir önemi vardır. Çünkü ahlakın nesnelIV geçerlilik kazanması ancak böyle sağlanabilir. Kuramsal us açısından bir idea olarak tanımlanan özgürlükte ahlak yasası ile temellendirilir. Kant'ın sentetik a priori arayışı ahlak alanında da sürer. Tüm deneyimden bağımsız, salt usta bulunan bir ilke aramaktadır. Ahlak yasasına özgür istençle uymayı sağlayacak bu ilke koşulsuz buyruktur. Kant'a göre tüm eğilimlerden, tutkulardan bağımsız olarak bu buyruğa uygun davranan insan ancak özgür olabilir. Koşulsuz buyruğa uyma gerekliliği, insan usunun, kendisine yapısal olarak verilmiş en son ereği olmalıdır. Son erekten yola çıkarak en yüksek iyinin var olmasını zorunlu görür Kant. Kuramsal us açısından bir antinomi olan tanrıya da böylece nesnel geçerlilik vermiş olur. Sıkı sıkıya yasalılığa bağlanmış olan, en yüksek iyi kavramı ile yazgıcılığa kapı aralayan Kant'ın özgürlük kuramı gerçekte özgürlükten çok bir zorunluluk kuramı gibidir. Antropolojisinde bu durum çok daha açık bir biçimde dışa vurulur. Tüm akıl sahibi varlık kapsamında kadınların olmaması Kanfın özgürlük anlayışının en zayıf noktalarından biridir. Özgürlüğe en fazla yaklaşılan alan sanattır. Çünkü estetik deneyim insanın duyulur dünya - düşünülür dünya arasındaki bölünmüşlüğün ortadan kaldırıldığı yerdir. Estetik deneyim sırasında hibir kategori uygulanmak zorunda değildir. İnsan sanat alanında hiçbir buyruğa uymakla yükümlü değildir. Estetik deneyim, imgelemin özgür oyunu ile gerçekleşir. İnsanın tüm yetileri imgelemin bu özgür oyunu sırasında eş zamanlı olarak etkindir. İnsanın tüm yeteneklerinin açığa çıktığı, geliştirilebildiği bir alan denilebilir sanat için. Kant özgürlüğün somut olarak gerçekleştirilebileceğini ilk defa bu yolla duyumsatır. Kant'ın nedensellik ve özgürlük kavramlarını aralarında bir karşıtlık olmadan temellendirme çabası kanımca başarıya ulaşamamıştır. Bu durum Kant'ın felsefesinin önemini azaltmaz. Kant'ın döneminden günümüze kadar gerçekleşen bilimsel ve siyasal gelişmeler tam aksine onun önemini çok daha fazla artırmıştır. Kuantum kuramı ile Newton'un fiziği aşılmış, nedensellik tartışmaları yeniden önem kazanmıştır. Yeni kuramın öngördüğü atom altı parçacıkların yapısı ile Kant'ın kendinde şey tanımı arasında bağlantı kurmak mümkündür. Dünyadaki son siyasal ve toplumsal gelişmeler, 'edebi barış' yazısı ile ortaya konulanların günümüzde de ne kadar yaşamsal öneme sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum, Kant'ın hem bilgi kuramının hem de özgürlük anlayışının üzerine söylenebilecek daha çok şey olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Kant is one of the most important thinkers of the age of enlightenment. His philosophy can be regarded as idealistic because of the emphasis he puts on reason. However, the importance of experience in his epistemology renders it a kin to realism as well. This is caused by the contrast between Kant's philosophy of nature and his ethics. The basic notion of his philosophy of nature is casuality, and that of his ethics is freedom. Although his previous works are on naturel sciences, that which designates Kant's system and forms the axis of his epistemology is his ethics. Philosophy of nature is about how the things that exist are. Ethics, on the other hand, is about how things ought to be. Kant establishes these two worlds through the distinction between the thing-in-itself and phenomenon- which is the most original part of his epistemology. That which reigns in nature is causality. Thus, the world we experience is determined; one cannot talk about freedom here. In the world of the things-in-themselves(or the noumenal world), however, that which reigns is free will. Freedom, which is a precondition for the moral law, can gain objective validity only here, in the world of things-in-themselves. Newton has a decisive influence on Kant's epistemology. İt was thought that the mystery of the whole universe had been solved through Mewton's law of motion. Like Newton, Kant, too, claims that the behavior of both nature and human beings can be explained through a few principles. His epistemology is in paralel with Newton's laws. According to Kant, knowledge is determined by the way the subject, who is the object of knowledge, comes to know things. The categories, which belong to the faculty of undersanding, are the tools of the subject's way of knowing. However, these categories can be applied only to phenomena. The knowledge of the thing-in- itself is not within reason's capacity to understand. Through these notions that exist in reason a priori, laws are dictated, as it were, to nature. In this sense, causality is a notion of the faculty of understanding which human reason attributes to nature. That which makes the determinist order in nature possible is the law of causality into. Kant's answer to Hume, who explains the order in nature by imprisoning causality into human reason. Viewing causality in this light has a special importance, for only through this kind of view ethics can gain objective validity. Freedom, which is defined as an idea from the viewpoint of pure reason, is establish through an ethical law. Kant's search for synthetic a priori continues in theVI realm of ethics as well. He tries to find a principle which is independent from all experience and which exist only in pure reason. This priciple that will lead us complying with the moral law through our own free will is the categorical imperative. According to Kant, only a person who acts in accordance with this imperative regardles of all kinds of urges and passion can be free. The necessity of couplying with the categorical imperative is the ultimate goal human reason can set. Starting from the concept of ultimate goal, Kant arrives at conclusion that there must be a highest good. Thus, he gives objective validity to the concept of god, which is an antinomy for the pure reason. Thigtly connected with determinism, and giving way to fatalism through the notion of the highest good, Kant's theory of freedom is in fact more of theory of necessity. This silvation is manifested quite obviously in his antropology. The fact that women are notmentioned among those beingwho have reason is one of the weakest points of Kanf s view of freedom. Art is the realm in which one come as close to freedom as possible. For aesthetic experience is that in which human beings are no longer divided between the world of senses and world of ideas. During aesthetic experience, none of the categories has to be applied. One is not responsible with obeying any command in the realm of art. Aesthetics experience occur as the imaginations function and plays its games freely. Each and every one our faculties simultaneously active during this free game. Art can be regarded as a realm in which all of our abilities come to the surface anda re given a chance to be developed. Thus, Kant makes us sense that freedom can be realized in a concrete way through art. I thing that Kant's attempt establish the notions of casuality and freedom without contradiction has not been succesfull. Thus however, doesn't diminish the importance of his philosophy. On the contrary, scientific and political development we have been witnessing since Kant's era have greatly increased his significance. Newton's physics having been refuted through the quantum theory, the debate on casuality has regained its importence. It is possible to see a connection between the structure of the subatomic particles the new theory introduced and Kant's definitions of thing-in-itself. The recent political and social developments in the world have shown that the ideas Kant reveals in his work“ perpetual peace”are as vital today as they have always been. This shows us that there is a great deal more that can be said both about Kant's epistomology and about his view of freedom.